FAO dostala 150 milionů dolarů na potravinovou pomoc Afghánistánu

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dostala od Světové banky prvních 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun) na potravinovou pomoc Afghánistánu. Organizace prostředky použije na podporu produkce místních zemědělců i na potravinové dávky znevýhodněným skupinám. Nedostatkem potravin v zemi trpí zhruba polovina obyvatel, uvedla dnes agentura EFE.

Velká nedostupnost potravin podle organizace OSN, která sídlí v Římě, v zemi trvá kvůli kolapsu hospodářství po návratu povstaleckého hnutí Tálibán k moci loni v srpnu a také kvůli suchu. Situaci v zemi ztěžuje i válka na Ukrajině, která vedla k růstu cen potravin na mezinárodních trzích i zvýšeným nákladům pro zemědělce, například na nákup hnojiv.

FAO označila rozhodnutí o poskytnutí peněz za "historický okamžik". Prostředky půjdou na projekty, které mají posílit místní zemědělskou produkci, například na nové systémy zavlažování. FAO také poskytne potravinovou pomoc dětem, lidem s postižením či domácnostem, které vede pouze žena.

FAO má do dvou let šanci získat od Světové banky dalších 45 milionů dolarů (přes miliardu korun).

Mezinárodní dárci loni v prosinci souhlasili, že Světová banka uvolní 280 milionů dolarů (zhruba 6,6 miliardy korun) skrze organizace OSN. Podle odborníků jde o jednu z možností, jak pomoci afghánskému obyvatelstvu, aniž by peníze dostala vláda Tálibánu. K poskytnutí fondů Afghánistánu a zlepšení tamní humanitární situace vyzval generální tajemník OSN António Guterres. Další politici ale zastávali názor, že vyplácení fondů by mělo být spojeno s tím, že se Tálibán zaváže mimo jiné k dodržování práv žen.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info