SVS připomíná chovatelům nutnost dodržovat opatření při přesunech domácích prasat do pásem s opatřeními kvůli výskytu afrického moru prasat
30.03.2023 | SVS ČR
Státní veterinární správa (SVS) tímto připomíná chovatelům prasat v České republice, že stále platí mimořádná veterinární opatření vydaná 21. prosince 2022 upravující podmínky přemísťování prasat domácích ze zbytku území státu do pásem, v nichž platí mimořádná veterinární opatření související s výskytem afrického moru prasat na Frýdlantsku. V poslední době se vyskytlo několik případů, kdy chovatelé toto nařízení porušili a SVS s nimi povede správní řízení o pokutě.
Na základě platných nařízení je od konce prosince 2022 zcela zakázáno přesouvat domácí prasata do takzvaného uzavřeného pásma II, až na výjimku, kterou je přesun zvířat na jatka. Pokud jde o tzv. uzavřené pásmo I, je povoleno přesouvat prasata také pouze na jatka. Zároveň však může místně příslušná krajská veterinární správa (KVS) na základě předchozí žádosti chovatele povolit výjimku z tohoto zákazu formou veterinárního osvědčení k přemístění chovaných prasat z hospodářství mimo uzavřené pásmo na jiné hospodářství v uzavřeném pásmu I. Bez veterinárního osvědčení není takový přesun možný.
Uzavřené pásmo II je oblast o výměře bezmála 200 km² (28 katastrálních území) z jejíhož území pochází všechny nálezy uhynulých divočáků, u nichž byla zjištěna nákaza africkým morem prasat. Uzavřené pásmo I navazuje jižním směrem na uzavřené pásmo II. Zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km². V obou pásmech je lov prasat divokých umožněn pouze proškoleným lovcům. Každý ať už ulovený či nalezený divočák je povinně vyšetřen na AMP a myslivcům je vypláceno zástřelné nebo nálezné.
Od počátku výskytu nákazy zkraje loňského prosince byl AMP potvrzen u osmi uhynulých a jednoho uloveného prasete divokého. Nálezy potvrzují, že se nákaza v populaci volně žijících prasat ve Frýdlantském výběžku vyskytuje. SVS proto opakovaně apeluje zejména na myslivce a chovatele domácích prasat, aby dodržovali platná opatření a zásady biologické bezpečnosti. AMP se stále vyskytuje pouze u volně žijících prasat, zatímco u domácích prasat nebyla tato nákaza nikdy v ČR potvrzena.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii Zemědělství
- Francouz. účetní dvůr doporučuje snížení stavů skotu (06.06.2023)
- Zvýšení daně ze zemědělské půdy posílí hlavně negativní trendy na venkově a v krajině (05.06.2023)
- Brusel navrhl prodloužit zákaz dovozu některých potravin z Ukrajiny do pěti zemí (05.06.2023)
- Nová Pláničkova metoda? S dojením krav budou pomáhat i roboti, říká farmář (05.06.2023)
- Výskyt hraboše polního v květnu 2023 (04.06.2023)
- Svaz chovatelů prasat žádá vládu o udržení úrovně dotací pro chovy prasat (02.06.2023)
- Ministr Nekula ocenil obchodníky za prodej českých jablek, cibule a brambor (02.06.2023)
- Zjistí si stát sám, kdy a kde nepršelo? (01.06.2023)
- iROZHLAS: Agrofert žaluje zemědělský fond, který ukončil předjednané dotace (01.06.2023)
- Zalesňování zlepšuje kvalitu zemědělské půdy (01.06.2023)