Jihočeská zvěřina podle norem Evropské unie
01.12.2001 | Českobudějovické listy
Vysvléct z deky neboli stáhnout, rozbourat, naporcovat, popřípadě ještě nechat projít šokovým mrazem. Takovému zpracování slouží sběrné místo zvěřiny, které daly do provozu lesy a rybníky města Českých Budějovic, první svého druhu v jižních Čechách.
"Při úvahách o jeho zřízení jsme vycházeli ze dvou základních předpokladů. Jednak takové zařízení krajské město dosud nemělo a za druhé - můžeme počítat se stálými zdroji suroviny," nazývá srstnatou a pernatou zvěřinu ředitel společnosti Pavel Hartman.
"Zatímco bažanty a kachny máme z vlastních honiteb, černou, vysokou, srnčí a daňčí zvěř nakupujeme od smluvních partnerů."
Sběrné místo vzniklo u bývalých hospodářských budov ve dvoře v Haškově ulici, do dnešní podoby je však přivedla rozsáhlá stavební rekonstrukce. Zachovala tradiční architektonické řešení, ovšem musela respektovat požadavky Evropské unie. Vnitřní vybavení tedy odpovídá náročným normám a předpisům EU, takže je nejen oddělena chladírna srstnaté zvěře od pernaté, bourárna od místnosti určené k porcování masa a všude se to leskne nerez ocelí. Například i umyvadla jsou opatřena bezdotykovým ovládáním.
"Do přestavby objektu a zařízení jsme investovali kolem dvou a půl miliónu korun, z nich miliónem nám pomohl magistrát města České Budějovice," uvádí Pavel Hartman.
"Sice jsme se zadlužili, ale věříme, že úvěr se nám podaří i z další naší hospodářské činnosti brzy splatit."
Další články v kategorii Zemědělství
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)
- Ovocné stromy, mnohde už v plném květu, ohrozí od pátku do neděle mráz (09.04.2026)

Tweet



