Výrobci krmných směsí chtějí od Bruselu
06.12.2000 | Hospodářské noviny
Výrobci krmných směsí chtějí od Bruselu získat finanční náhradu
Poté, co Evropská komise zakázala, zatím na šest měsíců, krmení hospodářských zvířat ve velkochovech masokostní moučkou, žádají její výrobci a chovatelé finanční pomoc, protože přechod na jiné krmné směsi by je zruinoval. Důvodem zákazu je předpoklad, že směsi s obsahem živin živočišného původu jsou příčinou rozšiřování bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), známé také jako "nemoc šílených krav".
Němečtí, italští a dánští producenti doufají, že získají finanční částky z domácích zdrojů nebo od EU. "Nevím, kolik z nich přežije, ale v každém případě budou mít problémy s likviditou," řekla vedoucí marketingu Německého svazu výrobců krmných směsí, Christina Mielesová.
Němečtí výrobci masokostní moučky dosáhli loni obrat ve výši asi 340 miliónů marek, ovšem v předchozích pěti letech měli obrat až 590 miliónů DEM. V Itálii je čtyřicet výrobců masokostní moučky a tamější asociace Assalzoo oznámila, že vláda pravděpodobně uvolní potřebné finance na pomoc producentům. V Dánsku jsou dva výrobci, kteří zatím nevědí, jak se vláda rozhodne. Rozhodnutí Bruselu přijde Německo na jednu až 1,8 miliardu marek ročně, Španělsko na 15 miliard peset a Británii na 100 miliónů liber.
Proti opatření se postavila většina evropských výrobců krmiv. Pouze Británie neměla připomínky. Zákaz tam platí od roku 1996 a pondělní rozhodnutí odstranilo nevýhodu britských výrobců vůči konkurentům v EU. "Producenti na kontinentu těžili z levnějšího krmiva, a proto měli i levnější výrobky. Britské zemědělství jim pak velmi těžce konkurovalo," řekla mluvčí britské zemědělské asociace UKASTA.
Další články v kategorii Venkov
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)
- Pesmise. Král psích krmiv Pavel Bouška chystá pro Polsko miliardovou investici (02.02.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)
- Na jižní Moravě se objevila ptačí chřipka (24.01.2026)
- Ochránci poprvé zaznamenali vlka v Moravském krasu (23.01.2026)
- Česká republika je po třech letech opět oficiálně bez afrického moru prasat (23.01.2026)
- Za škody způsobené chráněnými druhy vyplatil stát v Libereckém kraji 3,6 mil.Kč (22.01.2026)
- Z města utekla na farmu. I přes alergii na bodnutí našla domov mezi včelami (22.01.2026)
- Kráva používá nástroje. Vědci se diví, že si toho dosud nevšimli (22.01.2026)

Tweet



