Výrobci krmných směsí chtějí od Bruselu

Výrobci krmných směsí chtějí od Bruselu získat finanční náhradu

Poté, co Evropská komise zakázala, zatím na šest měsíců, krmení hospodářských zvířat ve velkochovech masokostní moučkou, žádají její výrobci a chovatelé finanční pomoc, protože přechod na jiné krmné směsi by je zruinoval. Důvodem zákazu je předpoklad, že směsi s obsahem živin živočišného původu jsou příčinou rozšiřování bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), známé také jako "nemoc šílených krav".

Němečtí, italští a dánští producenti doufají, že získají finanční částky z domácích zdrojů nebo od EU. "Nevím, kolik z nich přežije, ale v každém případě budou mít problémy s likviditou," řekla vedoucí marketingu Německého svazu výrobců krmných směsí, Christina Mielesová.

Němečtí výrobci masokostní moučky dosáhli loni obrat ve výši asi 340 miliónů marek, ovšem v předchozích pěti letech měli obrat až 590 miliónů DEM. V Itálii je čtyřicet výrobců masokostní moučky a tamější asociace Assalzoo oznámila, že vláda pravděpodobně uvolní potřebné finance na pomoc producentům. V Dánsku jsou dva výrobci, kteří zatím nevědí, jak se vláda rozhodne. Rozhodnutí Bruselu přijde Německo na jednu až 1,8 miliardu marek ročně, Španělsko na 15 miliard peset a Británii na 100 miliónů liber.

Proti opatření se postavila většina evropských výrobců krmiv. Pouze Británie neměla připomínky. Zákaz tam platí od roku 1996 a pondělní rozhodnutí odstranilo nevýhodu britských výrobců vůči konkurentům v EU. "Producenti na kontinentu těžili z levnějšího krmiva, a proto měli i levnější výrobky. Britské zemědělství jim pak velmi těžce konkurovalo," řekla mluvčí britské zemědělské asociace UKASTA.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info