Vrchní sládek z Prazdroje se o své pivo nebojí

MF Dnes 8.10.1999

Vrchní sládek z Prazdroje se o své pivo nebojí

Praha - Člověk, jehož podpis stojí na více než pěti milionech hektolitrů plzeňského piva, se o jeho osud kvůli příchodu nového vlastníka nebojí. "Do vaření piva nám zatím žádný majitel nemluvil," říká vrchní sládek Plzeňského Prazdroje a dnes i Radegastu Václav Berka.

Co mohou Jihoafrické pivovary přinést Prazdroji?

Především větší podporu. Do technologie se investovalo už dříve a teď je potřeba věnovat plzeňským značkám dostatečnou marketingovou podporu, na niž jsme možná malinko zapomněli.

Hodně se mluví o licenční výrobě piva Gambrinus a Radegast v okolních zemích. Máte pro takovou výrobu své sládky?

Protože už nějakou zkušenost s licenční výrobou máme, mohu říct, že jsme na ni připraveni. Takovému způsobu výroby ovšem předchází důkladné prověření určeného pivovaru, jeho technických podmínek a technologií, které musí být přibližně shodné. Pokud odpovídají, chceme, aby se v první fázi naši sládci na vaření piva podíleli. V budoucnosti to ovšem bude možné řídit i na dálku, například kontrolou zasílaných vzorků.

Lze vyrobit stěžejní značku Pilsner Urquell jinde než v Plzni?

Možné je samozřejmě všechno. Ale pokud vím, tak se Japonci pokoušeli uvařit Plzeňský Prazdroj, a dodnes se jim to nepodařilo. Na pivo mají totiž vliv specifické podmínky Plzně, surovin, tedy i vody nebo sladu, ale například i měděné varny. Pokud bychom se chtěli zabývat myšlenkou vařit Plzeňský Prazdroj jinde, a neříkám, že se touto myšlenkou nikdo nezabývá, čeká nás ještě spousta práce.

(ciz, ven)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info