V Ústeckém kraji se nákazy u zvířat nešíří, myslivci dostali peníze za divočáky
23.03.2023 | ČTK
V Ústeckém kraji se nákazy u zvířat, která sleduje krajská veterinární správa, v loňském roce nešířila. V regionu nebylo žádné velké ohnisko ptačí chřipky, žádný případ včelího moru. Myslivci za divočáky zastřelené či nalezené na Děčínsku dostali skoro tři miliony korun. Inspektoři se připravují na možné zavlečení afrického moru prasat, který byl potvrzen u sedmi divočáků v sousedním Libereckém kraji. Novinářům to dnes řekla ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy (KVS) Lenka Hanušová
V pohotovosti byla krajská veterinární správa kvůli africkému moru prasat nedávno. "Před dvěma týdny jsme řešili podezření na africký mor prasat. Na Teplicku byla nalezena dvě uhynulá prasata s výraznými příznaky tohoto onemocnění, dalo by se říci učebnicový příklad. Okamžitě se začala řešit všechna opatření. Po několika hodinách jsem se dozvěděla, že odebrané vzorky byly na přítomnost afrického moru negativní, tomu jsem zprvu ani nechtěla věřit," uvedla Hanušová.
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divokých prasat, proto je myslivci vyhledávají. Oblast s intenzivním odlovem byla v pohraničí vyhlášena v prosinci 2021 kvůli šíření nákazy v Polsku a Německu. Koncem loňského roku testy potvrdily nákazu v Libereckém kraji, poté bylo pásmo intenzivního odlovu zrušeno.
Když platilo pásmo s intenzivním odlovem, za každého tam uloveného divočáka myslivci dostávali 2000 korun. Za nalezeného uhynulého divočáka, včetně zvířat sražených autem, byly 3000 korun. V Ústeckém kraji pásmo zahrnovalo okres Děčín, myslivci tam loni našli 251 divočáků, 1208 jich zastřelili. Dostali za to skoro tři miliony korun.
Ohledně ptačí chřipky nyní do několika obcí na Lounsku zasahuje opatření platné kvůli jejímu výskytu ve Středočeském kraji. "Vzhledem k tomu, že nebyl žádný nový případ, předpokládá se, že koncem měsíce omezení skončí," uvedla Hanušová. V Ústeckém kraji bylo začátkem loňského roku malé ohnisko zlikvidováno a veterinární správa řešila sedm podezření na ptačí chřipku.
U jednoho uhynulého zajíce na Litoměřicku se potvrdila loni v červnu tularemie, nebezpečná nemoc je přenosná na člověka. Veterinární správa pak zavedla na tři měsíce v místě nálezu mimořádná opatření. Na nemocného zajíce upozornili místní obyvatelé. Křeče zvířete a jeho malátný pohyb na poli natočila dívka na mobilní telefon.
fir hj
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Lesnictví
- Kalamita v českých lesích zpomaluje. Získávají pestřejší dřevinnou skladbu (05.06.2023)
- Kůrovcová kalamita v brněnských lesích je patrně minulostí, zalesněno je 700 ha (05.06.2023)
- Zalesňování zlepšuje kvalitu zemědělské půdy (01.06.2023)
- ČSÚ: Těžba dřeva v ČR loni opět klesla, dosáhla 25,1 milionu metrů krychlových (31.05.2023)
- Nestátní vlastníci lesů ke konsolidačnímu balíčku vlády: Zásadní připomínky týkající se daně z nemovitých věcí (31.05.2023)
- Reportéři ČT získali miliardovou smlouvu, kterou podepsaly Lesy ČR bez soutěže (30.05.2023)
- Laboratoř potvrdila prasečí mor u dalších tří divokých prasat na Frýdlantsku (29.05.2023)
- Mattoni 1873 na 16 hektarech v okolí pramenů minerálních vod rozvíjí biodiverzitu. Rozkvétají zde druhově rozmanité Louky Rudiho Mattoni se za měřením na motýly (28.05.2023)
- Lesy poškozuje kromě kůrovce také vítr a sucho (26.05.2023)
- Zničený potok a hluboké koleje, NP Šumava uložil pokutu za nešetrnou těžbu (25.05.2023)