Myslivci už mají zásoby na zimu připravené

Myslivcům začíná hlavní sezona, v příštích dnech se také v děčínském regionu uskuteční první leče. Chystají se na ně i stoupenci Hubertova cechu v České Kamenici, kde působí tři myslivecká sdružení. Mají celkem na sedm desítek členů, kteří v nejbližším okolí města hospodaří v revírech o celkové rozloze téměř pěti tisíc hektarů.

Letošní rok přinesl změny v nájemních smlouvách o dalším užívání honiteb mezi majiteli pozemků a jednotlivými mysliveckými sdruženími. "Myslím, že nejen v případě tří našich českokamenických sdružení, ale i v rámci celého okresu se podařilo situaci zvládnout. Alespoň nevím o žádných téměř neřešitelných problémech, které byly docela běžným jevem v ostatních regionech," řekl předseda mysliveckého sdružení Smrčník Jaromír Adamčík.

Před nadcházející zimou mělo třiadvacet členů tohoto sdružení starostí více než dost. V jejich revíru se vyskytuje především vysoká, srnčí, mufloní a černá zvěř. Aby nestrádala, museli nimrodi připravit dostatečnou zásobu krmení. "Už jsme vykoupili několik tun jablek, kaštanů, žaludů a cukrové řepy. Zároveň každý z našich členů měl za povinnost přes léto připravit určité množství sena a sdružení zakoupilo přes čtyřicet metráků jadrného krmiva," rekapituloval zimní zásoby šéf Smrčníku. Zároveň připomněl, že starosti myslivců nekončí vytvořením dostatečných zásob. Během roku musejí zajišťovat drobné opravy a údržbu posedů a dalších zařízení ve svých revírech.

Nadcházející čas honů je pro nimrody jen pověstnou třešničkou na dortu. Lužické hory a Jeseníky patří k těm nemálo oblastem, kde se v naší republice vyskytuje i populace kamzičí zvěře.

"Z jejího výskytu se můžeme těšit i v našich honitbách. Bohužel, na druhou stranu odsud, podobně jako z dalších revírů v regionu, prakticky zmizela drobná zvěř. Vidět tady zajíce nebo bažanta je skoro otázkou velkého štěstí," posteskl si předseda mysliveckého sdružení. Zároveň ale dodal, že budoucnost by měla být i pro tuto zvěř příznivější. Českokameničtí myslivci alespoň dělají vše pro to, aby se zajíci a bažanti do volné přírody zase vrátili.

"Ještě před nějakými třemi desítkami let tady bylo běžným jevem, že jsme každoročně lovili okolo tří stovek bažantů a stejného počtu zajíců. Nyní, když chceme dát do tomboly na ples nějakého ušáka nebo bažanta, tak si je zpravidla musíme sehnat od mysliveckých kolegů ze středních Čech," dodal Adamčík.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info