Vědci pokryli lesy sítí dendrometrů, denně vytvářejí mapy aktuálního stavu lesů
04.04.2025 | ČTK
Vědci pokryli lesy v Česku sítí dendrometrů, tedy senzorů umístěných na kmeni stromu. Díky naměřeným datům a systému, který s nimi pracuje, mají k dispozici denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémů, uvedl v tiskové zprávě vedoucí sítě DendroNetwork Jan Krejza z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe. Na vytvoření sítě a systému se podíleli vědci z této instituce a z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.
Lesy pokrývají více než třetinu území a jsou podle vědců nenahraditelnou složkou krajiny. "Je nasnadě si připustit, že lesy pro nás nejsou pouhým zdrojem dřevní hmoty, ale poskytují mnoho dalších, ne-li důležitějších ekosystémových služeb. Udržení zdravých a funkčních lesů dává předpoklad nejen prosperujícímu lesnímu hospodaření, ale i funkčnosti krajiny jako celku. V souvislosti se změnami klimatu jsou lesní ekosystémy vystaveny novým podmínkám, které na ně mají různé dopady," řekl Krejza.
Koncept nepřetržitého monitoringu lesů je založený na přímo měřené odezvě jednotlivých stromů (hlavních hospodářských dřevin) v lesním porostu a následné extrapolaci dat na národní úroveň. Biomonitoring ve spojení se sledováním meteorologických parametrů představuje nástroj, jenž poskytuje přehledné a aktuální informace o stresu suchem, o vitalitě a produkci lesních ekosystémů. Mapové vrstvy jsou aktualizované dvakrát denně a popisují stav lesních ekosystémů v prostorovém rozlišení 500 krát 500 metrů. "Systém přináší nový zdroj dat, který je klíčový pro moderní lesnictví a umožňuje lépe rozumět a reagovat na současné výzvy," řekl Krejza.
Nové technologie umožňují spojit aktuální měření s modelováním, aby bylo možné hodnotit současný stav lesních ekosystémů v celém Česku. "Shromážděná data jsou ihned porovnávána s dlouhodobými časovými řadami (za 20 let), což nám umožňuje posoudit aktuální situaci v širším časovém kontextu a mít relevantní podklady k adaptačním opatřením," řekl Krejza.
V navazujících projektech vědci pracují na rozšíření konceptu DendroNetwork do dalších evropských zemí a na vytvoření integrovaného evropského monitorovacího systému.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Lesnictví
- Vědci pokryli lesy sítí dendrometrů, denně vytvářejí mapy aktuálního stavu lesů (04.04.2025)
- Vegetaci v Lednicko-valtickém areálu obnovují Lesy ČR (03.04.2025)
- Lesy ČR preventivně uzavřely zámecký park v Židlochovicích a Roštejnskou oboru na Telčsku (02.04.2025)
- Dochází v lesních půdách po kalamitních těžbách k velkým změnám? (02.04.2025)
- Po příčině odolnosti některých jedinců borovice lesní proti stresu suchem a hmyzími škůdci pátrají vědci z VÚLHM (31.03.2025)
- Prodejce hub čekají zkoušky. Ti často ignorují vlastníky lesa a houby kradou (31.03.2025)
- S Radimem Kotrbou o agrolesnictví v pořadu Krajina Dana Bárty v České televizi (29.03.2025)
- Karlovarský kraj zjednodušil podmínky dotace na odstřel přemnožených divočáků (29.03.2025)
- Vědci hledají příčinu odolnosti některých jedinců borovice lesní proti stresu suchem a hmyzími škůdci (28.03.2025)
- Praha byla vyhlášena Evropským městem lesnictví pro rok 2025 (27.03.2025)