Vzácná orchidej vstavač kukačka by mohla v Českém středohoří růst na více místech. Pomůže akční plán
09.02.2023 | AOPK ČR
Kriticky ohrožený vstavač kukačka roste nyní v Českém středohoří pouze v přírodní rezervaci Bohyňská lada. V minulosti tu byl přitom k vidění zhruba na padesáti místech. Vymizel především kvůli tomu, že se v krajině přestalo tradičně hospodařit – kosit a pást. Regionální akční plán na jeho záchranu nyní schválila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
„Doufáme, že se nám podaří na Bohyňských ladech počet vstavačů kukaček navýšit. Louka se vstavači se 1-2 ročně kosí, vyhrabává se stará tráva („stařina“). Protože hlízy vstavačů si oblíbila prasata divoká, položili jsme tu na ochranu rostlin drátěnou síť. Zároveň se pěstují rostlinky v umělé kultuře, aby mohly být časem vysazeny na další vhodná místa, kde vstavače dříve rostly,“ vysvětluje Michal Forejt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který je zodpovědný za realizaci regionálního akčního plánu.
„Na vstavači kukačce je zajímavé nejen to, že je závislý na specifickém soužití s houbami, ale také, proč se označuje jako kukačka. Nemá přitom nic společného se stejnojmenným ptákem nebo hodinami. Rostlinky vykvétají v květnu a svými lodyhami převyšují okolní travní porost. Zkrátka vykukují, odtud jméno,“ vysvětluje Michal Forejt.
Vstavač kukačka je jedním z 64 druhů tuzemských orchidejí. Je doloženo, že u nás dříve rostl nejméně na tisícovce míst, nyní přežívá na 150 lokalitách. Květenství je široce válcovitého tvaru složené obvykle z 10 – 25 květů, délka je 8 – 15 cm. Po složitém procesu opylení dozrávají v tobolce tisíce velmi malých semínek. Ta po čase pukne a semínka se začnou šířit. Nastává velmi složitý vývoj. Aby byla orchidej úspěšná, vyrostla a vykvetla, musí mít dostatek zásobních a stavebních látek. Pod zemí je získává díky specifickému soužití s houbami, takzvané mykorhize.
Přípravu regionálních akčních plánů zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Slouží k záchraně populací ohrožených druhů rostlin a živočichů na regionální úrovni. Často se mezi ně vybírají tzv. deštníkové druhy, jejichž ochranou se pomůže řadě jiných rostlin a živočiců s podobnými nároky na prostředí. Nový regionální akční plán pomůže nejen vstavači kukačce, ale i ostatním druhům širokolistých suchých trávníků, např. vstavači osmahlému, ocúnu jesennímu nebo bukvici lékařské.
Regionální akční plán pro vstavač kukačka [1] je už třetím dokumentem tohoto typu pro CHKO České středohoří – schválen byl i pro motýly modráska ligrusového a okáče skalního. Více na Regionální akční plány - záchranné programy druhů (zachranneprogramy.cz).
Poznámky:
[1] Vstavač kukačka - CHKO České středohoří (zachranneprogramy.cz)
Kontakt:
Michal Forejt, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: michal.forejt@nature.cz, tel: 725 141 682
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.
Další články v kategorii Ekologie
- Hospodáři mohou žádat o příspěvek na šetrnou péči o krkonošské louky (04.04.2025)
- Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací (04.04.2025)
- Předběžná zpráva o vyhodnocení povodně v září 2024: Klíčem byla včasná a správná předpověď, řadu sídel ochránila protipovodňová opatření (03.04.2025)
- Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci (03.04.2025)
- Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém (02.04.2025)
- Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent (02.04.2025)
- Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny (01.04.2025)
- Více než sto milionů korun na podporu projektů z Programu švýcarsko-české spolupráce (31.03.2025)
- Ledovce jsou pro přežití lidstva klíčové – jak jsme na tom ale se zajištěním vodních zdrojů a jejich ochranou u nás? (22.03.2025)
- Odpady v roce 2023: Pokles skládkování pokračuje, recyklace komunálních odpadů stoupá (20.03.2025)