Nové plodiny farmáře lákají

Pěstování geneticky upravených rostlin může prospět životnímu prostředí.

Geneticky modifikované rostliny snižují náklady farmářů. Vedle toho však mohou omezit i příliv chemických látek do přírody.

Farmáři, kteří využívají upravené odrůdy, totiž nemusí tolikrát ošetřovat porosty proti škůdcům. Rostliny jsou vůči nim právě díky genové úpravě odolnější.

Světové zemědělské koncerny vydávají na genetiku miliardy dolarů. Luboš Grepl, zastupující ve střední Evropě světovou jedničku v oboru upravených osiv - firmu Monsanto - tvrdí, že vývoj nového typu plodiny stojí průměrně sto miliónů dolarů. Výzkum trvá nejméně pět let. Grepl nezastírá, že firma by obrovské náklady ráda získala zpět na nových trzích. "Chceme se prosazovat i v Evropě," tvrdí.

Upravené plodiny lákají i farmáře. Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky bude jejich expanze úspěšná. "Je to jen otázkou času. Ale pokud nezachytíme trend, ztratíme pozici na světových trzích," míní. "Odmítat pokrok by bylo chybou," říká předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Je však třeba nové metody důsledně hlídat - především to, zda jsou zdravotně bezpečné, dodává.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info