Děti vypustily do Bíliny v Hostomicích téměř půl tuny ryb

Tři desítky dětí ze základní školy v Hostomicích na Teplicku vypustily koncem října do řeky Bíliny téměř 450 kilogramů ryb. Už na jaře vysadily úspěšně do téže řeky jiné rybí násady. V tiskové zprávě to uvedl Pavel Kaidl, mluvčí společnosti Unipetrol, která akci ve spolupráci se severočeskými rybáři a Ekologickým centrem Most zajistila.

Podzimní vody řeky Bíliny byly oživeny původními druhy říčních ryb - cejnem velkým a ploticí obecnou. Cejn velký vytváří ve středních a dolních úsecích řek početné populace, které za vhodných podmínek mohou být velmi atraktivním úlovkem pro rybáře. Zásadní vliv na to, zda cejni přečkají v pořádku zimu, budou mít kormoráni, kteří je loví. Přesto lze očekávat přirozené rozmnožování vysazených cejnů v řece Bílině již v příštím roce.

"Letos na jaře jsme vlivem ztrát, které nám způsobili kormoráni, vysadili ve spolupráci s Unipetrolem 182 kilogramů ryb. Zbývajících 443 kilogramů následovalo nyní na podzim," uvedl Václav Jelínek, hospodář Českého rybářského svazu. Ekologické centrum pro děti připravilo několik aktivit. "Povídali jsme si s dětmi o tom, že voda je vzácná, že s ní nemáme plýtvat, a jak ji co nejméně znečišťovat. Připravili jsme si ekologické pojmy v křížovce. Děti také lovily v rybníčku odpadky a následně je musely správně roztřídit," dodala Martina Černá, vedoucí Ekologického centra Most.

Skupina Unipetrol spolupracuje s místními rybáři ze Severočeského územního svazu od roku 2010. Množství ryb vysazených od té doby do Bíliny, se již blíží k 6000 kilogramů. Do holdingu Unipetrol patří i neratovická chemička Spolana, která podle ekologické organizace Arnika loni nejvíc znečišťovala životní prostředí emisemi rakovinotvorných a mutagenních látek. Pavel Kaidl, mluvčí holdingu Unipetrol, k tomu již dříve uvedl, že postavení v žebříčku odráží fakt, že firma je v Česku jediným výrobcem kaprolaktamu. Společnost podle mluvčího do modernizace závodu a ochrany životního prostředí každoročně investuje desítky milionů korun a objem emitovaných látek snižuje.

Řeka Bílina od pramene v Loučenské hornatině Krušných hor až do Ústí nad Labem, kde se vlévá do Labe, měří 83,6 kilometru. Protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Za poslední tři desetiletí se však čistota vody v řece výrazně zlepšila a stále se zlepšuje.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info