Přitažlivost arabských teritorií se zvyšuje

Pritažlivost arabských teritorií se zvyšuje

Po létech prevažující skepse zacínají investori opet pohlížet s vetší duverou na trhy Blízkého a Stredního východu. Jejich návrat a záber nekterých aktivit srovnává cást analytiku s léty ropného boomu. The Economist Intelligence Unit (EIU), analytický tým pri týdeníku The Economist, ocenuje postup reforem, liberalizace a privatizace v tomto regionu s tím, že jako nejperspektivnejší lze hodnotit Egypt. Tamní vláda ve snaze snížit závislost zeme na turismu rychle aktivizuje nové sektory, predevším rozvoj infrastruktury a telekomunikací. Pripravuje vývoz plynu do Izraele a nekterých dalších zemí, podporuje rozvoj potravinárského prumyslu. Londýnský retezec supermarketu Sainsbury's si zvolil Egypt jako tretí nejvýznamnejší destinaci pro svoji expanzi po Británii a USA.

Prední bankovní analytici v Dubaji vidí nejvetší šance vedle Egypta a Íránu v oblasti severní Afriky, zejména pak v Libyi, zatímco situace v západní oblasti závisí na dalším vývoji mírového procesu. V prípade, že bude zdárne pokracovat, ocekávají rust v Libanonu, Jordánsku, Sýrii a Palestine. Mesta Káhira, Dubaj a Manáma jsou pak považována za príští financní a bankovní centra.

Zpráva EIU si všímá kroku, které v poslední dobe podnikla Saúdská Arábie, a to i smerem k rozšírení možností podnikání pro zahranicní subjekty. Výhodou zde je obrovská kupní síla populace, vysoká poptávka po dovozech, platební spolehlivost a v neposlední rade vzdelaná mladá generace, která má snahu úcinne diverzifikovat ekonomiku tak, aby nebyla závislá na rope a volatilite její ceny na svetových trzích.

Výmluvná je skutecnost, že v zemích Perského zálivu se v letošním roce pripravuje nebo rozbíhá 120 nových investicních projektu v celkové hodnote 65 miliard dolaru. Tretina z nich pritom pripadá na Saúdskou Arábii.

Agentura pro garance mnohostranných investic pri Svetové bance otevrela úradovnu v Abú Dhabí a je pripravena garantovat investice pocházející z nekteré zeme regionu a smerující do jiné clenské zeme SB. O zlepšení investicního klimatu svedcí fakt, že zatímco dríve dávala rada domácích subjektu prednost zhodnocení svých prostredku v zahranicí, dnes je stále casteji "nechává pracovat" doma.

Po léta se mnoho investoru obávalo - a nekterí se bojí dodnes - v blízkovýchodním regionu pusobit. Nicméne treba David McIlroy z londýnské investicní spolecnosti ForeignColonial, která zde spravuje aktiva v hodnote bezmála ctyr miliard USD, pokládá obavy za bezpredmetné. Na druhé strane v otázce návratnosti investic je potreba mezi temito trhy rozlišovat. Obezretnost vyžadují predevším teritoria s nezdravými makroekonomickými parametry, zejména ta, která vykazují enormní schodky na bežném úctu platební bilance. Velké západní bankovní domy jeví v poslední dobe o zapojení na arabských a severoafrických trzích rostoucí zájem. Nizozemská ABN-Amro otevrela kancelár v Abú Dhabí a pripravuje další pobocky, napríklad v Íránu. Stále casteji se firmy a banky, ceské nevyjímaje, ucházejí o možnosti investic na Západním brehu Jordánu a v Gaze.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info