Obchodní rejstřík bude na internetu
15.08.2000 | Hospodářské noviny
Slovenské ministerstvo spravedlnosti zavede od 1. ledna provozování obchodního rejstříku na internetu. Ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský a představitelé společností Microsoft, Compaq a Wedia o tom informovali na včerejší tiskové konferenci.
Uživatelé internetu budou moci bezplatně vyhledávat údaje o slovenských firmách podle obchodního jména, IČO, sídla a dalších údajů. Aplikace má kromě slovenské také anglickou verzi.
Podle Čarnogurského budou mít údaje z internetového rejstříku pouze informační charakter, právní ověření bude možné i nadále získat pouze dosavadní "fyzickou" cestou. Startovací poplatky na rozjezd programu dosáhly asi půl miliónu slovenských korun.
Zkušební provoz serveru bude zahájen v říjnu. Údaje ve slovenském obchodním rejstříku by se měly aktualizovat nejprve jednou za týden, v budoucnu se počítá s denním obnovováním. Název příslušné internetové domény bude vybrán prostřednictvím dotazníku novináři a bude zveřejněn v pondělí 21. srpna. Doba mezi rozhodnutím soudu a uveřejněním příslušných informací na internetovém rejstříku by neměla překročit dva týdny.
Společnost Microsoft Slovakia poskytuje pro tento projekt s názvem Obchodní rejstřík na internetu softwarové vybavení, Compaq Computer Slovakia dodalo hardwarové vybavení a společnost Wedia bude zabezpečovat připojení do sítě a údržbu stránek. Chystá se také elektronické propojení všech slovenských okresních a krajských soudů z prostředků PHARE.
České ministerstvo spravedlnosti zpřístupnilo bezplatně obchodní rejstřík na internetu již v polovině září 1997. Generální ředitel Microsoftu pro ČR a SR Jiří Devát označil slovenskou verzi internetového rejstříku za pokročilejší. Hlavní rozdíl by měl být v modernějších technologiích, které umožní propojení rejstříku s dalšími internetovými komponenty slovenské státní správy, se kterými se počítá v budoucnu.
Další články v kategorii
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)

Tweet



