EU představila vizi pro zemědělství: méně regulací, více podpory pro farmáře
20.02.2025 | ČTK
Vize pro zemědělství a potraviny, kterou dnes představila Evropská komise, nepřináší podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy potřebné reformy. Strategický dokument Prouza označil za promarněnou příležitost prosadit dlouho odkládané změny, které by posílily odolnost sektoru. Uvedl to v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Naopak ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X vizi nazval "solidním základem pro nutné změny". Zemědělci ocenili, že v dokumentu jsou zmíněné některé klíčové oblasti. Materiál je podle EU odpovědí na protesty zemědělců z loňského roku. Základem má být méně byrokracie, méně regulací, zjednodušení a podpora inovací a digitalizace.
"Místo skutečně reformního materiálu je na stole dokument, který možná uklidní některé stávkující zemědělce, ale nijak nevyřeší problémy, které dopadají na občany," upozornil Prouza. Vadí mu, že materiál neřeší otázky zemědělství v celé jejich šíři, tedy od zpracování zemědělské produkce po výrobu potravin, jejich prodej a spotřebu. Chybí podle něj také větší důraz na posilování jednotného evropského trhu. "V materiálu vidíme jen další zvyšování bariér," dodal Prouza.
Evropská unie má například v plánu omezit dovoz zemědělských produktů, které nesplňují stejné ekologické normy jako ty, které pocházejí z EU. Podle eurokomisaře pro zemědělství Christopha Hansena je nutné vytvořit pro zemědělce férové podmínky. "Není přijatelné pro zemědělce i pro občany, abychom zakazovali používání určitých látek v EU, ale aby se přesto tytéž výrobky dovážely," prohlásil Hansen na tiskové konferenci v Bruselu.
"Zjednodušit podmínky, vyžadovat stejná pravidla jako v EU i pro dovoz ze třetích zemí, přilákat do zemědělství mladší generaci - na tom se všichni shodneme," napsal dnes Výborný.
Podle Agrární komory ČR je dobrou zprávou, že dokument považuje zemědělství za strategické odvětví a zaměřuje se na konkurenceschnopnost nebo potravinovou suverenitu. "Evropa ale musí urychlit reakci na výzvy, kterým zemědělci čelí, ať už je to klimatická změna nebo růst nákladů, který nedokážou zemědělci promítnout do cen potravin," upozornil prezident komory Jan Doležal.
Zemědělský svaz na dotaz ČTK uvedl, že vize je nejnadějnějším strategickým dokumentem posledních let a v mnoha bodech koresponduje s jeho dlouhodobými požadavky. Svaz především oceňuje jasné vymezení příjemců zemědělských dotací, nově jsou to zemědělci, kteří se aktivně podílejí na produkci potravin, a smíšené farmy s rostlinnou i živočišnou výrobu. Svaz také vítá navržená opatření a srovnání standardů produkce v případě dovozů zemědělských komodit a potravin.
Komise ale podle Prouzy ignoruje potřebu zásadních investic do potravinářství i obchodu kvůli snižování energetické náročnosti, snižování emisní stopy a digitalizaci. Podle Prouzy je také potřeba provázat dotace s jasným zadáním, aby se například neopakovaly situace, kdy dotace mají sloužit ke zlepšování životní pohody zvířat, ale stát jejich přínos nevyhodnocuje.
Výhrady k vizi má i Potravinářská komora ČR, chybí jí větší důraz na potravinářský průmysl s ohledem na to, že více než 70 procent zemědělských produktů míří podle komory k dalšímu zpracování do potravinářských podniků.
Evropští zemědělci opakovaně protestovali kvůli dohodě o volném obchodu mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur. Farmáři se obávají ztráty konkurenceschopnosti a zvýšeného dovozu levných komodit produkovaných bez evropských standardů, což může snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit tuzemské producenty. Čeští zemědělci už dříve nevyloučili, že se do některých protestů proti dohodě mezi EU a státy Mercosur zapojí.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Ekologickou stopu snižují i čeští vinaři. Pěstují šetrně a s novými technologiemi (07.04.2025)
- Souhrn událostí uplynulých dní – 4. – 6.4. 2025 (07.04.2025)
- Inflace v březnu stagnovala na 2,7 procenta (06.04.2025)
- FAO: Světové ceny potravin se dál zvyšují, zdražily zejména rostlinné oleje (05.04.2025)
- Středočeský kraj podpoří vysazování úhoře říčního (04.04.2025)
- Březen byl v pražském Klementinu nadprůměrně teplý (04.04.2025)
- Kvůli slintavce mohou nákladní vozy ze Slovenska vjet do ČR jen na pěti místech (04.04.2025)
- Marně hledáte medvědí česnek? Kudláčkův objev budí závist, podívejte se (04.04.2025)
- Hospodáři mohou žádat o příspěvek na šetrnou péči o krkonošské louky (04.04.2025)
- Vědci pokryli lesy sítí dendrometrů, denně vytvářejí mapy aktuálního stavu lesů (04.04.2025)