Proměna vinařství v Česku: řeší uhlíkovou stopu a udržitelnost - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekologickou stopu snižují i čeští vinaři. Pěstují šetrně a s novými technologiemi

  12:00
Tuzemská vinařství procházejí zásadní proměnou. Rostoucí zájem o bio vína motivuje vinaře ke snižování uhlíkové stopy i udržitelnějšímu přístupu k hospodaření. Ať už jde například o biodynamické pěstování hroznů či technologické inovace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ekovín

Jedním z efektivních způsobů, jak vinaři mohou snižovat svou uhlíkovou stopu, je práce s půdou a její schopností vázat uhlík. Vinné sklepy Kutná Hora vsadily na inovativní metodu zachytávání uhlíku v půdě.

„Spalujeme organický materiál, který není vhodný ke kompostování, a přeměňujeme ho na biouhel. Ten pak smícháme s kompostem, což zvyšuje úrodnost půdy a zároveň dlouhodobě váže uhlík,“ vysvětluje Soňa Podholová, výrobní ředitelka vinařství. Tento postup nejen zlepšuje kvalitu půdy, ale také snižuje množství CO2 uvolňovaného do atmosféry.

Na podobném principu pracuje i Vinařství Holánek, které se zaměřuje na obnovu půdy a podporu přirozené biodiverzity. „Na vinicích vyséváme směs 18 druhů bylin, které zachytávají uhlík v půdě a zároveň zlepšují mikroklima vinice,“ říká majitel Hynek Holánek. Tento přístup pomáhá vytvářet trvalý humus, schopný uchovat uhlík po stovky let.

Konec ledového vína? Chybí pořádné mrazy, vinaři musí omezovat produkci

Kromě toho vinařství minimalizuje chemické vstupy a upřednostňuje mechanické zpracování půdy. „Výroba syntetických pesticidů a hnojiv je energeticky náročná a významně přispívá k emisím skleníkových plynů. Proto jsme přešli na biologické metody ochrany rostlin a snažíme se maximálně omezit používání chemie,“ dodává Holánek.

Jímání kvasných plynů – bublinky budoucnosti

Inovativním řešením v oblasti udržitelnosti je také technologie jímání kvasného CO2, kterou vyvinuli vědci z Mendelovy univerzity. V největším rozsahu ji v Česku využívá například Vinný dům. „Plyn získaný při kvašení moštu používáme k výrobě perlivých vín nebo ho prodáváme jiným firmám,“ vysvětluje majitel Vinného domu Dušan Černoch.

Tento přístup nejen snižuje emise, ale umožňuje ekonomické využití vedlejších produktů výroby. „Naším cílem je nejen uhlíková neutralita, ale dokonce záporná uhlíková bilance,“ dodává Černoch.

Zdravá voda s příchutí vína. Nový český vynález míří do světa

Jakub Humaj z Mendelovy univerzity, který se zabývá inovacemi ve vinařství a vinohradnictví, zdůrazňuje, že zachytávání CO2 může mít široké využití. „Pokud dokážeme oxid uhličitý z fermentace opětovně využít, eliminujeme emise, které by jinak unikly do atmosféry,“ říká Humaj. Tento model otevírá nové možnosti nejen pro vinařství, ale i pro další odvětví, včetně výroby udržitelnějších perlivých nápojů.

Podle Zbyňka Vičara, ředitele Vinařského fondu, má tato technologie potenciál i pro rozvoj národní značky perlivých vín „bublinky“. „Čeští vinaři mají skvělé podmínky pro výrobu perlivých vín, ale dosud jim chyběla silnější identita na trhu. Pokud dokážeme nabídnout ekologičtější alternativu k tradičním šumivým vínům, můžeme vytvořit nový trend a zároveň snížit dopady na životní prostředí,“ vysvětluje Vičar.

Lehčí skleněné láhve?

Významným faktorem uhlíkové stopy vína je i jeho balení. Jakub Humaj z Mendelovy univerzity upozorňuje, že skleněné láhve tvoří až 50 procent celkových emisí vína, protože jejich výroba a přeprava jsou energeticky náročné. Řešením může být přechod na lehčí láhve. Alternativně se podle něj nabízí využití obalů, jako jsou bag-in-boxy nebo plechovky, jež jsou lehčí a méně zatěžují dopravu, a to zejména pro vína nižší jakosti.

Tomáš Richter ze spolku ekologicky integrovaných vinařů EKOVÍN však upozorňuje, že vinaři potřebují větší legislativní podporu. „Například kanadský trh již stanovuje hmotnostní limity pro skleněné láhve, což je trend, který se postupně rozšiřuje i do dalších zemí.“

Ačkoli ekologická opatření přinášejí vinařům řadu výhod, zavádění nových technologií je nákladné a legislativa často nepodporuje tento přechod. „Čeští vinaři mají zájem o ekologii, ale bez jasné finanční a legislativní podpory ze strany státu a dotačních programů je cesta k udržitelnějším postupům složitá,“ říká Richter z EKOVÍN.

Vinice na prodej. Moravští výrobci řeší existenční problémy, víno se pije méně

Ekologické vinohradnictví a vinařství má přitom šanci zásadním způsobem přispět k uhlíkové neutralitě. „Klíčovým faktorem je jednoznačně edukace, kterou mimo jiné provádíme v rámci pravidelných školení vinařů pro přechod od integrované a konvenční do ekologické produkce,“ dodává Richter.

Přispět můžete i vy svým výběrem

Další důležitou roli hrají i samotní spotřebitelé. Ti svým výběrem mohou přímo podpořit vinaře, kteří se vydali ekologickou cestou. „Více než kdy jindy je důležité kupovat místní vína označená značkou Vína z Moravy, vína z Čech. Nejenže jsou kvalitní, ale zároveň pomáhají chránit naši planetu,“ zdůrazňuje Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu.

Dovážená vína totiž urazí tisíce kilometrů, než se dostanou na váš stůl, a jejich přeprava významně přispívá k emisím skleníkových plynů. „Víno z Chile, Kalifornie nebo Austrálie putuje přes půl světa, což jeho uhlíkovou stopu výrazně zvyšuje. Naopak lokální vína tuto zátěž minimalizují a přinášejí nejen větší čerstvost, ale i udržitelnější alternativu,“ vysvětluje Humaj z Mendelovy univerzity.

Strašák dvou set procent. Evropští vinaři se kvůli clům obávají o budoucnost

Budoucnost ekologického vinařství však nespočívá jen v zavádění šetrných opatření, ale i v jejich dlouhodobé ekonomické udržitelnosti. „Pokud chceme skutečně udržitelné vinařství, musíme najít rovnováhu mezi ekologií a ekonomikou,“ doplňuje Vičar.

Čeští vinaři ukazují, že ekologické postupy a inovace mohou jít ruku v ruce s kvalitou. „Klíčové ale je, aby spotřebitelé pochopili, že výběrem lokálních vín neovlivňují jen vlastní zážitek, ale i budoucnost celého vinařství a dopad na životní prostředí,“ uzavírá Zbyněk Vičar.

Načítají se informace o videu…

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Trump hrozí Číně cly 50 procent. EU chce prodat energie, vadí mu, že málo nakupuje

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump. USA s Čínou přeruší rozhovory...

Levnější než konkurence. Na trh v USA vstupuje staronová maloobchodní značka

Ve Spojených státech otvírá své pobočky staronový maloobchodní řetězec. Značka Big Lots slibuje svým zákazníkům ještě nižší ceny než současně nejlevnější diskont v USA. Ještě letos chce zprovoznit...

13. dubna 2025

S bydlením jste nic neudělali, napadaly se navzájem Maláčová a Richterová

Šéfka Sociální demokracie Jana Maláčová a místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová popsaly, jak by jejich strany řešily krizi bydlení. Richterová sociální demokracii vytkla, že pro oblast nic...

13. dubna 2025  14:02

V deštivé Ósace začalo Expo. Indové nestíhali, Lipavský otevřel český pavilon

Na světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace dnes ministr zahraničí Jan Lipavský a generální komisař pro Expo Ondřej Soška otevřeli český národní pavilon. V sobotu slavnostně zahájená výstava dnes...

13. dubna 2025  13:46

Makrela je v ohrožení. Její populaci decimuje nadměrný rybolov v Atlantiku

Nadměrný rybolov severovýchodním Atlantiku způsobil, že populace makrely obecné, jedné z nejoblíbenějších ryb v jídelníčku mnoha domácností, je v ohrožení. Odborníci snížili hodnocení této ryby coby...

13. dubna 2025

Hospodářský úspěch Asie je v ohrožení. Cla mohou ekonomiky poslat ke dnu

Mezi cly nejvíce zasažené státy se řadí hlavně země jihovýchodní Asie závislé na exportu. Hospodářský růst Vietnamu, Kambodži, Thajska, Indonésie či Malajsie z posledních let je nyní v ohrožení.

13. dubna 2025

Ceny vajec se v USA vyšplhaly na další rekord, v Česku zdražují nejvíce z EU

Ceny vajec v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně...

13. dubna 2025  8:48

Snaha o záchranu ocelárny. Britská vláda přebírá kontrolu nad British Steel

Britský parlament v sobotu na mimořádném zasedání schválil, aby vláda převzala kontrolu nad ocelárnou British Steel vlastněnou čínskou firmou Jingye Group. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

13. dubna 2025  7:38

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

Premium

Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl slovo česky. Pokračoval na gymnázium a nakonec vystudoval práva. A protože nechtěl, aby ho manželka...

13. dubna 2025

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby u saské Pirny. U extrémně štíhlé nosné konstrukce nejprve nebylo jisté, zda vůbec půjde postavit. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že řidiči se...

13. dubna 2025

Úleva pro Apple i Samsung. USA oprostí některou elektroniku od vysokých cel

Sledujeme online

Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem,...

12. dubna 2025  18:06

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tulipány za cenu růží. Zdražení květin zavinila neúroda i nákladnější energie

S příchodem jara nastává i sezona tulipánů. Letos si ale za svazek oblíbených květin lidé v celé Evropě připlatí, a to až o třetinu. Příčinou je špatná sklizeň způsobená častými dešti ale i nárůst...

12. dubna 2025

Biti budou i malí obchodníci. Vietnam je nejistá výrobna amerického oblečení

Američtí prodejci oblečení se ocitají v těžké situaci kvůli vyšším sazbách na dovoz z Vietnamu. Některé firmy už nyní přestávají najímat nové zaměstnance, odkládají objednávky a přehodnocují své...

12. dubna 2025