Silný vítr v Krkonoších zřejmě větší škody v lesích nezpůsobil

V Krkonoších silný vítr, který ve čtvrtek zasáhl Česko, větší škody v lesích nenapáchal. Vyplývá to z prvotních zjištění Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), která v terénu možné škody mapuje. Na hřebenech Krkonoš dosahoval vítr síly orkánu. Orkánem se označuje vítr o rychlosti nad 118 km/h.

"Škody po včerejšku monitorujeme, ještě jsme nebyli na všech místech. Zatím to ale vypadá, že škody nejsou významné," řekl dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V celé republice byla ve čtvrtek nejvyšší rychlost větru naměřena na Sněžce, kde krátce po poledni dosáhl v nárazu rychlosti 162,4 km/h. Větrno bylo také v podhůří, třeba ve Vrchlabí vítr dosáhl rychlosti až 92 km/h.

"Nemáme informace, že by vítr někde poškodil lesní porosty, tak jako tomu bylo například v červenci. Máme něco popadaného, něco jsme museli prořezávat na cestách, ale spíše jde o jednotlivé stromy,” uvedl Drahný.

Bouře doprovázená silným větrem v polovině července letošního roku poškodila větší celky lesů zejména v západních Krkonoších. Červencová bouře ničila plošně lesy především v okolí Harrachova, odhadované celkové množství poničeného dřeva odpovídá asi 20 procentům každoročních těžeb v KRNAP.

Nejničivějším větrem na území celých Krkonoš za posledních 25 let zůstává orkán Kyrill, který v lednu 2007 poškodil v KRNAP 88.000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů.

Rozloha lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů. Jsou domovem více než 60 druhů dřevin, převažuje smrk ztepilý.

ku hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info