Rusko chce nahradit USA v roli dodavatele sóji do Číny

Rusko hodlá nahradit Spojené státy v roli dodavatele sojových bobů do Číny, zvýší kvůli tomu jejich produkci na Dálném východě. V Pekingu to dnes v rozhovoru s novináři řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Čína hledá jiné dodavatele této plodiny, protože její dovoz sojových bobů z USA se kvůli obchodní válce podstatně snížil, v září meziročně o více než 80 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Jedním z výsledků americké obchodní války je užší spojení Číny s Ruskem. Země hodlají v zemědělství blíže spolupracovat také v dodávkách rýže, vepřového masa, drůbeže, ryb, jakož i na rozvoji logistiky. Čína se také snaží diverzifikovat zdroje potravin také v rámci politiky novodobé Hedvábné stezky.

Vzhledem k tomu, že USA a Čína vedou obchodní válku, "určitá část trhu se sójou se otevřela a my jsme se s čínskými partnery dohodli, že v tomto konkrétním segmentu budeme aktivnější," řekl Medveděv.

Ruská produkce sojových bobů se v posledních letech zvyšuje, podle údajů ministerstva zemědělství USA by v sezóně 2018/19 měla dosáhnout rekordních 3,9 milionu tun, z toho 700.000 by mělo připadnou na vývoz. V porovnání se světovou exportérskou špičkou je to ale zanedbatelné množství, Brazílie v této sezóně prodá v zahraničí kolem 75 milionů tun. Dovoz z této země Čína už zvýšila.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info