Lesníci i podniky na východě Čech jsou proti zákazu těžby dřeva

Lesní společnosti na východě Čech vyzvou tento týden v připomínkách ministerstvo zemědělství, aby upustilo od chystaného zákazu úmyslné těžby borového a smrkové dřeva. ČTK to řekl předseda regionální organizace Sdružení vlastníků obecních lesů Radomír Charvát. Podle něj jde o neoprávněný zásah do vlastnických práv. Už nyní klesá cena dřeva, firmy přijdou o zakázky, když nebudou smět zpracovávat zdravé dřevo, dodal.

"Nařízení je úplně zbytečné. V roce 2007 orkán Kyrill způsobil mnohem větší kalamitu, trh dřevo absorboval, vše se srovnalo bez jakéhokoliv nařízení," řekl Charvát.

Ministerstvo zdůvodnilo nařízení tím, že je nutné nejdřív zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo napadené kůrovcem. Zákaz těžby má začít na přelomu října a listopadu a skončit do konce roku. Do března příštího roku má být toto dřevo zpracované.

Charvát očekává, že z východních Čech odejde kolem 30 připomínek, z celé republiky jich může být za členy sdružení asi 200. Vlastníci pozemků, pachtýři i lesnické podniky mají k dispozici právní rozbor, na jehož základě odesílají své připomínky.

"Zákaz úmyslné těžby měl být omezen pouze na smrk ve státních lesích a někdy už dva roky zpátky. Situace na severní Moravě se jim vymkla z ruky. Zdá se, že my tím zákazem uvolňujeme trh pro dřevo, které státní lesy nemohou odbýt," řekl Charvát.

Pily podle něj potřebují zpracovávat i čerstvé dříví, zákazníci nechtějí jen horší kulatinu. Překližkárny sice spotřebovávají kalamitní dřevo, ale to pěknější a kvalitní musejí dávat navrch. Firmy často nemají zásoby syrového dřeva a hrozí jim, že výrobu budou muset na čas odstavit a lidé nebudou mít práci. Už jen informace o chystaném zákazu těžby snížily ceny dřeva o polovinu, dodal.

Také město Chrudim, které vlastní lesy, chce zaslat ministerstvu připomínky, řekl jednatel Zdeněk Odvárka. Péči o lesy společnost zvládne i bez zásahů státu, dodal. "Nahodilá těžba mírně stoupá, ale není to fatální. Sucho je problémem všude. Proto už několik let sázíme z 50 procent listnaté stromy, i když stát nám ukládá 25 procent. Zakazovat těžbu není východisko," řekl Odvárka.

Lesníci v Pardubickém kraji podle statistik loni vytěžili 768.662 metrů krychlových dřeva, z toho 227.645 metrů krychlových připadlo na nahodilou těžbu. Předloni celková těžba činila 797.251 metrů krychlových, kalamitní, uschlé dřevo či napadené kůrovcem tvořilo 284.577 metrů krychlových.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info