Ministerstvo chce vinařům ulehčit administrativu
24.02.2015 | E15 on line
Vinařským firmám má v budoucnu ubýt papírování spojené s přepravou vína po Česku. Ministerstvo zemědělství chystá návrh, který by v některých případech mohl vést ke snížení byrokracie až o šedesát procent. Kromě nižších nákladů firem si od toho úřad slibuje i zmenšení napětí vůči kontrolorům zemědělské a potravinářské inspekce.
Podle vinařů je ale návrh jen velmi mírným posunem. „Nařízení vlády umožní použití současně vydávaných dokladů – faktur, dodacích listů a podobně – jako jiných průvodních dokladů nutných pro přepravu vinařských produktů,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán. „Bylo by to možné, ale pouze v případě, že se přepravuje výlučně na území ČR,“ dodal s tím, že nařízení by mohlo začít platit od května.
Svaz vinařů si je podle výkonného ředitele Martina Půčka vědom toho, že evidence přepravy je nutná a je součástí problematiky černého trhu s vínem v ČR. „Jsme rádi, že se alespoň nějak podařilo zjednodušit návrhy, které byly podle legislativy EU inspekcí vyžadovány. Návrh je posunem v tom, že inspektoři budou uznávat jakýkoli doklad,“ dodal Půček.
Další články v kategorii
- Mají dva žloutky a jsou „za dobré peníze“. Obří vejce z Hané jdou na dračku (17.05.2026)
- Potravinářská inspekce vloni uložila pokuty za téměř 200 milionů (16.05.2026)
- Značku Regionální potravina na jihu Čech získá jerky, bryndza či sušené třešně (16.05.2026)
- U předkupního práva na zemědělskou půdu je klíčová otázka, komu nejvíce prospěje (15.05.2026)
- Krize napříč kontinentem. V Evropě se hromadí mléko, které mělo skončit v Číně (15.05.2026)
- EU zavede dočasný zákaz dovozu brazilského hovězího (15.05.2026)
- Čínský tým s AI chemií proměnil dusičnany z odpadních vod na amoniak (15.05.2026)
- Češi loni vytřídili přes 90 kg obalů na osobu, o dva kg více než předloni (15.05.2026)
- Jatka na železnici u Plzně. Vlak tam zabil 13 divočáků (15.05.2026)
- Průzkum: Stát nemá určovat ceny, zákazníci chtějí slevové letáky (15.05.2026)

Tweet



