Inspekce kvůli aféře s koňským masem prověřuje český trh

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zatím nemá žádné informace o tom, že by se do Česka dostaly masné výrobky, které by místo avizovaného hovězího masa obsahovaly koňské. Ty odhalily orgány v Británii, Francii i dalších státech Evropy a případ se dále rozrůstá.

Inspekce kontroluje výrobky, které by koňské maso mohly obsahovat na základě principu předběžné opatrnosti, řekl dnes mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Skandál se poprvé objevil v polovině ledna, kdy několik supermarketů ve Velké Británii zjistilo, že prodávají hovězí maso s podílem koňského, například v hamburgrech. To ale nebylo na etiketě deklarováno a zákazníci neměli ani ponětí, že si kupují koňské místo hovězího. V minulých dnech se koňské maso objevilo v lasagních v Británii, Francii i dalších zemích. Není sice zdravotně závadné, ale nepřiznaná záměna je podvodem, kterým se budou zabývat soudy. Řetězce také zjišťují, odkud maso pochází.

SZPI může informace o přítomnosti koňského masa dostat dvěma způsoby. "Buď od obchodních řetězců, které zjistí, že se jim dostala nějaká závadná potravina do prodeje. Takové zboží musí stáhnout a nás informovat," uvedl Kopřiva. Druhým zdrojem informací je v tomto případě Státní veterinární správa, která registruje a kontroluje masné výrobky importované ze zahraničí, doplnil mluvčí.

Autor:  ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info