Evropa omezuje biopaliva

Evropská komise potvrdila, že hodlá do roku 2020 zachovat podíl biopaliv založených na zemědělských plodinách na celkové spotřebě energie na maximálně pěti procentech.

Dodala, že nehodlá prosazovat taková biopaliva, jejichž produkce by vedla ke snižování výroby potravin. Plán podle agentury Reuters představuje velkou změnu v evropské politice podpory biopaliv, která již delší dobu čelí značné kritice. Ukazuje se totiž, že tato paliva jsou méně šetrná k životnímu prostředí, než se předpokládalo, a jejich podpora má negativní dopad na produkci potravin.

„Sdělení komise pro období po roce 2020 je, že jasnou prioritu představují biopaliva vyráběná z nepotravinářských surovin, jako jsou odpady či vedlejší zemědělské produkty. Tyto nové typy biopaliv nesoupeří s potravinami a nevyžadují dodatečnou zemědělskou půdu,“ píše se v prohlášení.

Předseda správní rady největší světové potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck nedávno uvedl, že svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před potravinovou krizí.

Odpady, 2012, č. 10, s. 6

http://www.nzpk.cz/objednavka-reprograficke-sluzby/

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info