Zvýšenou pozornost věnovat mikroživinám!
22.01.2005 | ÚZPI
V odhadu 140 delegátů z 20 zemí se zúčastnilo mezinárodního symposia asociace IFA (International Fertilizer Industry Association) o mikroživinách, které se konalo v New Delhi 23. - 25. února 2004. V celém světě roste trh s mikroživinami o průměrných 3 až 4 % ročně (ze současného základu cca 700 000 tun na produkt). Ale okolo 50 % světových obilninových půd má nedostatek zinku, kdežto 30 % světových obdělávaných půd má nedostatek železa. V Indii je hlavní nedostatek živin určen, v sestupném pořadí to jsou: zinek, bór, fluór, mangan, molybden a měď. Je identifikován fenomén "skrytého hladu" - až 3 miliardy lidí můžou být postiženy v důsledku nedostatku mikroživin. Na globální úrovni je nedostatek mikroživin železa a jódu hlavním faktorem, který vyvolává problémy lidského zdraví.
Symposium IFA se ztotožnilo s biologickým obohacením potravin prostřednictvím šlechtění rostlin nebo využitím mikronutričních hnojiv jako účinnou metodou řešení nedostatku mikroživin. Mimo jiné uvedlo tyto závěry:
- nedostatek mikroživin může vést ke ztrátám dusíku a nižší účinnosti využívání vody,
- aplikace mikroživin zvyšují odběr dusíku, fosforu, draslíku a vápníku, a tak zlepšují účinnost jejich využívání,
- vysoký poměr nákladů k zisku je často spojován s využíváním mikroživin (často vyšší než 1:10).
Symposium doporučilo, že by mikroživiny měly být integrální součástí každého programu integrovaných systémů výživy rostlin (Integrated Plant Nutrition Systems - IPNS). Existuje požadavek pokrýt celý potravní řetězec plodina - zvíře - člověk. Rozhodující výzvou je efektivní transfer technologií a je třeba, aby do něj byl v celé šíři zahrnut mezinárodní průmysl hnojiv. Pro vytvoření povědomí o mikroživinách je žádoucí přesvědčit průmyslníky a politiky, aby se jim věnovalo daleko více pozornosti.
Ačkoli vědecké údaje o mikroživinách jsou dostupné, o jejich současném využívání je k dispozici velmi málo informací. Symposium doporučilo realizaci většího počtu studií o interakcích mezi živinami při současném vyvíjení databází integrujících všechny dostupné informace o mikroživinách v půdě, plodinách, zvířatech a lidech.
Další články v kategorii Zemědělství
- Čínský tým s AI chemií proměnil dusičnany z odpadních vod na amoniak (15.05.2026)
- ČR přestává být od poloviny května sezónně prostá katarální horečky ovcí (15.05.2026)
- Ministr Šebestyán na Czech Food Expo: Kvalitní české potraviny nejsou samozřejmostí (15.05.2026)
- Vinaři získali na soutěži Great American dvě platinové a 18 zlatých medailí (14.05.2026)
- Co s vlnou? Chovatelé ovcí hledali odpověď. Česká firma ji proměnila v ekologickou inovaci - vyrábí ekologická hnojiva, která pomáhají půdě udržet vodu i živiny (13.05.2026)
- Šebestyán kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)
- Unikátní robotizovanou halu na výkrm prasat otevřela společnost SPV Pelhřimov (13.05.2026)
- Novinky v národních dotacích: Ministerstvo zemědělství je přizpůsobilo zemědělské praxi (13.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)

Tweet



