Ztučnělé krávy více trpí zánětem dělohy
26.08.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Tělesná kondice dojnic v průběhu stání na sucho je rozhodující pro to, zda krávy po porodu onemocní na zánět dělohy nebo zadržení lůžka. To uvedla Dr. Claire Ponsartová z francouzského svazu inseminačních stanic u příležitosti Dne zdraví skotu, který se konal v Giessenu.
Expertka demonstrovala existenci přímého vzájemného vztahu mezi tělesnou kondici v období stání na sucho a výskytem zdravotních problémů v okoloporodním období jakými jsou především horečka, zadržení lůžka a endometritidy na výsledcích výzkumu, v jehož rámci bylo vyšetřováno 234 holštýnských krav na druhém či dalším teleti.
Konkrétní výsledky: U zvířat s BCS ve výši 3,5 nebo vyšší těmito zdravotními problémy po otelení trpělo 42,9 % plemenic. Při kondičním stupni pod 2,5 bylo problémy postiženo 34,3 % suchostojných dojnic. Naproti tomu při BCS v rozmezí mezi 2,5 a 3,5 záněty dělohy a poporodním zadržením lůžka trpělo jen 16,7 % matek.
V žádném případě by nemělo kondiční skóre v období stání na sucho klesnout pod hranici 2, protože podle Ponsartové poté trvá velmi dlouho než se u otelených krav normalizuje jejich pohlavní cyklus.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Antonín Wollner je už devátým mlynářem v Chumeckém mlýně, tedy za posledních 300 let (05.06.2026)
- Nejhorší sucho za 65 let zdražuje krmiva. Balík sena stojí už dva tisíce (05.06.2026)
- EU potvrdila fondu, že postupuje správně při obnovení nárokových dotací pro Agrofert (05.06.2026)
- Kvalitní školení k hodnocení exteriéru u plemene limousine (05.06.2026)
- Zemědělství 21. století stojí na technologiích i lidech (05.06.2026)
- Potravinami Moravskoslezského kraje jsou perníkové uši, marmeláda či tlačenka (05.06.2026)
- Společnost Hanka Mochov spustila sklizeň nových brambor, kvalita je velmi dobrá (04.06.2026)
- Škody po mrazech letos nahlásilo 42 pěstitelů jahod, o 20 méně než v roce 2024 (04.06.2026)
- Kulatý stůl o mléce: Ministerstvo zemědělství, producenti a zpracovatelé jednali o rozvoji mléčného sektoru (04.06.2026)
- Farmáři: Prodej od lokálních pěstitelů roste, potenciál je ale stále nevyužitý (04.06.2026)

Tweet



