ZOD Brniště a. s. hlásí rekordní sklizeň
02.09.2014 | Agris
Nejlepší sklizeň v historii oslaví v Brništi v sobotu 6. 9. na dožínkových slavnostech.
Zemědělský podnik ZOD Brniště a.s. při letošních žních dosáhl u většiny plodin vynikajících výsledků. Z hlediska hektarových výnosů šlo o vůbec nejúspěšnější rok v dlouhé historii.
I přes vysoké hektarové výnosy letošní žně trvaly pouze 29 dní. Sklizeň začala v polovině července ozimým ječmenem a skončila 20. 8. ozimou pšenicí.
„Byla velmi mírná zima, takže rostliny měly až o měsíc delší vegetační dobu“, vysvětluje Pavel Cihlář, který v ZOD Brniště řídí rostlinnou výrobu. „To by ale samo o sobě nestačilo, rekordní sklizeň je vždy výsledkem mnoha faktorů. Pěstujeme kvalitní odrůdy plodin, polní práce děláme pečlivě a ve správných agrotechnických termínech, máme dobrou zemědělskou techniku a jako správní hospodáři se neustále v maličkostech zlepšujeme,“ dodal.
Výnosy plodin v ZOD Brniště a.s. v roce 2014
Plodina | Výnos | Hodnocení výsledku |
Řepka olejná | 4,81 t/ha | rekordní |
Pšenice ozimá | 8,15 t/ha | rekordní |
Pšenice jarní | 6,00 t/ha | rekordní |
Hrách setý | 4,60 t/ha | rekordní |
Ječmen ozimý | 5,31 t/ha | průměrný |
„Musíme poděkovat lidem z rostlinné výroby, kteří dřeli od rána do večera,“ řekl ředitel ZOD Brniště ing. Otto Forman. „Teď si v sobotu 6. 9. zaslouženě užijeme Dožínky 2014.“
Tradice Dožínek v Brništi byla úspěšně obnovena před 2 lety. Dožínky mají vysokou návštěvnost, v Brništi se letos potřetí setkají tisíce lidí. Dožínkový průvod s konvojem zemědělské techniky začíná ve 13:00 a na návštěvníky čeká bohatý kulturní program, jehož součástí bude i vyhlášení výsledků
1. brnišťského „Dřevosochání“, které 2. – 6. září pořádá Podralský nadační fond ZOD.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
ZOD Brniště a.s. patří mezi nejmodernější a nejúspěšnější zemědělsko-potravinářské podniky v České republice. Zabývá se rostlinnou i živočišnou výrobou. Je největším českým chovatelem krůt, má vynikající výsledky i v chovu mléčného skotu a produkci mléka. Významnou součástí aktivit ZOD je i zpracování a distribuce krůtího masa prostřednictvím dceřiné firmy PROMINENT s.r.o
Další informace:
Tomáš Vilím, ředitel, Podralský nadační fond ZOD
Telefon: 731 493 339
E-mail: vilim@hotmail.cz
Další články v kategorii Zemědělství
- Agrofert rozšířil představenstvo o pět nových členů na celkových 12 členů (02.03.2026)
- Výroba masa v hradeckém kraji byla loni druhá nejvyšší v historii kraje (02.03.2026)
- Téměř 2 miliardy korun do lesů a zmírnění sankcí za nesplnění administrativních lhůt: 7. kolo podpory na rozvoj venkova přináší zjednodušení (01.03.2026)
- ÚOHS: ZD Dolní Újezd a firma KFI mohou koupit choceňského výrobce osiv Oseva Uni (28.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)
- Reuters: Neobvykle teplý březen může v Indii ohrozit úrodu pšenice a řepky (27.02.2026)
- Celosvětová produkce kávy bude v příští sezóně na rekordu, analyzuje Rabobank (27.02.2026)
- Ministr Šebestyán představil potravinového ombudsmana: Mediátor řešení vztahů mezi články potravinového řetězce a kontakt pro zákazníky a firmy (26.02.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (26.02.2026)
- ČSÚ: V Plzeňském kraji loni meziročně klesly stavy drůbeže i prasat (26.02.2026)

Tweet



