Značení původu potravin pomůže ekologickým zemědělcům
19.12.2013 | bio-info.cz
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nerozumí nesouhlasnému stanovisku Svazu obchodu cestovního ruchu s plánem Ministerstva zemědělství, aby obchodní řetězce uváděly podíl českého a zahraničního zboží na jejich pultech.
SOCR chystané opatření označil za protiústavní.
„V situaci, kdy všechny zainteresované subjekty včetně SOCR ještě na jednání 8. října u kulatého stolu souhlasily s plánem na zvýšení podílu domácích potravin v obchodech, tuto kritiku nechápu. Je to přece jeden z běžných nástrojů, jak pomoci českému zemědělství a tuzemským farmářům včetně ekologických zemědělců. Čeští zákazníci o domácí produkty stojí a toto je adekvátní cesta, jak je o nabídce na pultech obchodů informovat,“ řekla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.
Podle návrhu novely zákona o potravinách připravované Ministerstvem zemědělství ČR má mít maloobchodník s potravinami s tržbami přes pět miliard korun povinnost viditelně a čitelně zpřístupnit při vstupu do prodejny údaje o pěti zemích, které mají nejvyšší podíl na jeho tržbách, a tyto údaje oznámit i ministerstvu zemědělství. Údaj o podílu domácích výrobků v daném obchodním řetězci má zákazníkům pomoci s výběrem místa, kde budou jídlo nakupovat.
SOCR tvrdí, že protiústavnost takového opatření spočívá v odkrytí obchodního tajemství, kam mají spadat i nákupní zdroje. S takovou interpretací ale PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nesouhlasí.
„Jde o informační povinnost uveřejňovat pouze údaje o pěti zemích s největším podílem na tržbách daného obchodu. Žádné další údaje nejsou nijak konkretizovány, takže o narušení obchodního tajemství nemůže být řeč. Pokud se navíc samy obchodní řetězce hlásí k českým potravinám a zaznamenaly zvýšený zájem zákazníků o toto zboží, jde jen o službu zákazníkům navíc, kterou v rámci konkurenční výhody vítají i tyto řetězce,“ dodala Nesrstová.
A dodala, že samy řetězce – na rozdíl od SOCR – s navrhovanou informační povinností skutečně souhlasí. Nedávno se tak vyjádřila například společnost Ahold, která provozuje markety Albert, proti se nepostavilo ani Tesco. „Nechápeme tedy, komu tedy navrhované opatření vlastně vadí,“ podotkla Nesrstová. Na lepší informovanosti českých zákazníků o původu zboží by čeští ekologičtí zemědělci mohli profitovat – značení původu zboží a jimi nabízená kvalita potravin by jim mohla přinést jednoznačně plusové body.
Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů není nic nového. Taková povinnost platí od letošního dubna například na Slovensku.
Zdroj: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
Další články v kategorii Zemědělství
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)
- Prezident Agrární komory Doležal obhájil na volebním sněmu v Olomouci funkci (22.05.2026)
- Válka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl (22.05.2026)
- Nová Řada 5: univerzální pracovní traktor pro každodenní provoz (22.05.2026)
- Zemědělský fond spouští příjem hlášení škod u ovocnářů po jarních mrazech (22.05.2026)
- Setkání chovatelů plemene limousine ve Vilémovicích (22.05.2026)
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)
- Šéf Agrární komory: Zemědělství je v krizi, měla by o tom jednat vláda (21.05.2026)
- Eurostat: Počet včelstev na farmách v EU byl v roce 2023 rekordní, v Česku klesl (21.05.2026)
- Ministr Šebestyán: Mrazy závažně poškodily sady, příští týden eurokomisaři moji písemnou žádost osobně zopakuji (21.05.2026)

Tweet



