Zemědělství klopýtá na cestě do Unie

Stav zemědělství bude před vstupem České republiky do Evropské unie hrát důležitou roli. Jak daleko jsou přípravy českého agrárního sektoru na vstup do Unie? Čekají Česko ještě nemilá překvapení?

Unijní zemědělství již léta pracuje s kvótami pro jednotlivé zemědělské produkty. Země, které do ní budou nově vstupovat, se musí systému platícímu v Evropě rovněž přizpůsobit, což dělá těžkou hlavu zejména Polsku a Maďarsku. Také Česko má však své resty. Obsahuje je Poziční dokument, vypracovaný Unií a shrnující reálné hospodářské možnosti tuzemského zemědělství skloubené s představami Unie.

Česká republika by do Unie měla vstupovat s početním stavem 230 tisíc krav. Vzhledem k přebytkům mléka na trhu však jejich počet již nyní klesl asi na 100 tisíc. Někteří mlékaři i poslanci doporučují další snižování stavů dobytka. S tím nesouhlasí předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Palas. Podle něho by to totiž mohlo poškodit zemědělce v podhorských oblastech i naši vyjednávací pozici s Unií. Obsah evropských dokumentů je pro úředníky Unie takřka svatý a domácí "tvořivost" s danými čísly nepřipouštějí. "Loni se v oblastech s cenou půdy do tří korun za metr čtvereční vyplatilo na podporu chovu krav bez tržní produkce mléka celkem 393 milionů korun a na podporu chovu ovcí 54 milionů korun, to je celkem 447 milionů korun.

Letos není stanovena přímá podpora chovu krav bez tržní produkce mléka. Naopak se nově zavedla podpora chovu skotu, ovcí, koz a koní pastevním způsobem na trvalých travních porostech," uvedl Jaroslav Palas. Vzhledem k tomu, že se podpora týká všeho skotu, je jasné, že se na jednotlivé zemědělce dostane z podpůrných prostředků méně peněz. Letos se má na tuto podporu rozdělit 590 milionů korun, to je polovina loňské skutečnosti. Navíc místo 4000 korun bude maximální sazba na jedno dobytče poloviční. "Výše uvedená fakta mají negativní dopad do ekonomiky chovu krav bez tržní produkce mléka a chovu ovcí zejména u subjektů hospodařících v marginálních oblastech," dodal Palas.

Chovatelé krav získají finanční podporu pouze za zvířata, která se volně pasou. Podle odhadů je to 60 000 krav a 20 000 kusů mladého dobytka. Podpora dosáhne celkové výše 140 milionů korun. Chovatelé ovcí získají zhruba 8 milionů korun pro 20 000 zvířat. "Celkové snížení příjmů chovatelů hospodařících v nejméně vhodných podmínkách se blíží 300 milionům korun," konstatoval Palas. "Nyní se v České republice chová necelých 100 000 kusů krav bez tržní produkce mléka. Zhoršující se ekonomika chovu krav a ovcí může znamenat další snížení jejich stavu. To přivodí České republice nesmírné problémy, a hlavně se může výrazně zhoršit její vyjednávací pozice při stanovení konečné národní kvóty," upozornil Palas. Hrozba omezení chovu je navíc špatnou zprávou pro zemědělce žijící v oblastech, kde právě chov skotu může nahradit chybějící zaměstnání.

Podporu chovu skotu na trvalých travních porostech vítá i poslanec Jaroslav Palas. Je sice mnohem nižší než loni, ale 590 milionů korun výrazně pomůže chovatelům skotu. Palas ale nesouhlasí s dalším snižováním počtu krav.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info