Zemědělci žádají vyšší výkupní ceny obilovin

Zemedelci žádají vyšší výkupní ceny obilovin

Podle zemedelcu pujdou kvuli extrémnímu suchu nahoru i ceny veprového a kurecího masa, dražší asi bude i olej. Opacný názor na rust cen potravin mají analytici.

BRNO Výkupní ceny obilovin by mely kvuli extrémne suchému jaru a predpokládaným nižším výnosum jít nahoru. Shodují se na tom zemedelci i výkupní podniky na jižní Morave. Soucasne pripouštejí, že tento krok by znamenal zvýšení cen napríklad veprového a kurecího masa. Nárust cen obilovin predpokládá ekonom spolecnosti ZZN Pomoraví Božetech Nemecek. Firma se zabývá výkupem zemedelských produktu. "O kolik by se ceny obilovin mely zvednout, si nedovolím odhadnout, ovšem v každém prípade by se to promítlo do cen prasat a kurat," dodává.

Ekonomové nevidí situaci cerne

Opacný názor však mají ekonomové. V posledních letech se tuzemské zemedelství podle nich potýká spíše s nadvýrobou. Prebytek vyrobených potravin je navíc typický pro všechny vyspelé zeme, které by jiste uvítaly možnost vývozu svého zboží do Ceské republiky. Sucho by tak podle analytika Conseq Finance Petra Zahradníka nepríznive dopadlo spíše na obchodní bilanci kvuli zvýšení dovozu potravin než na ceny. Pesimistictí ohledne zvýšení výkupních cen jsou ostatne i ne- kterí zemedelci. "Bylo by to samozrejme potrebné, ale podle mých letitých zkušeností stát nakonec doveze obilí ze zahranicí a my spláceme nad výdelkem," rekl LN jednatel Agrospolu Breclav Miloš Svoboda. Nejen ceny obilovin, ale i kukurice ci kupríkladu repky olejné by se podle zemedelcu mely kvuli špatné úrode zvyšovat. Tím by se mela zvýšit i cena oleje v obchodech. "To mužeme stoprocentne ríci už ted," tvrdí rezolutne pracovníci Agroservisu 1. zemedelská, a. s., Višnové v okrese Znojmo. Letošní pocasí by podle Nemecka mohlo být pri setrvání cen pro radu z prvovýrobcu ekonomicky smrtelné. Stejný názor má i ministr zemedelství Jan Fencl, který nevyloucil státní pomoc postiženým zemedelcum. Pokracování teplého pocasí by podle Fencla znamenalo pro zemedelce doslova katastrofu. "Katastrofu nejen pro zemedelce, ale pro všechny obcany, katastrofu srovnatelnou s povodnemi nebo zemetresením," dodal Jan Fencl. Podle predsedy zemedelského družstva Libešice Ladislava Papeže by mel sucho pri stanovení výkupních cen obilí vzít navíc v úvahu Státní fond tržní regulace. Jeho ceny, které jsou vodítkem i pro velkoodberatele, by se podle Papeže mely blížit 4000 korun za tunu obilí. Podle predbežných informací jsou však nižší. "Pokud se koncem cervna, kdy uzavíráme smlouvy, nedohodneme s vládou na vyšších cenách, rada lidí v zemedelství kvuli mizerným výnosum zkrachuje," odhaduje Svoboda.

ivh,vg

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info