Celní válka USA a EU vytváří nejistotu pro české zemědělce, může zdražit krmiva

Zavádění cel mezi Spojenými státy a Evropskou unií vyvolává nejistotu v českém zemědělství, přímé dopady na české farmáře ale nebudou výrazné, shodují se odborníci, které ČTK oslovila. Problém podle nich může představovat například nárůst cen některých vstupů, jako je sója nebo zemědělská technika, případně narušení obchodních toků v pivovarnictví.

Cla zavedená ze strany USA budou podle agrárního analytika Petra Havla problémem spíše pro americký trh. "Uvažovaných 20 procent by neměla být pro odbyt evropských produktů obecně zas taková tragédie," uvedl Havel. Některé suroviny mohou v důsledku zavedení cel ze strany EU zdražit, řekl Havel, zároveň ale upozornil, že EU je téměř ve veškeré produkci soběstačná až přebytková. "Ze všech zatím uvažovaných komodit se může negativně ve vyšších cenách projevit zřejmě jen případné omezení dovozů sóji," uvedl Havel.

Evropa dováží sóju zejména jako krmivo pro hospodářská zvířata. "Záměr Evropské komise zavést ve druhé vlně zvýšené clo na sóju znamená zdražit krmivo, a zvýšit tak náklady zemědělcům a v konečném důsledku i ceny potravin," uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Ředitel Verdi fondu farem pro strategii Tomáš Trávníček očekává opačný efekt. Pokud USA omezí vývoz sóji na tradiční trhy, například do Číny, může se americká sója přesměrovat do Evropy, což by tlačilo její cenu dolů, míní. "Levnější sója by mohla krátkodobě znamenat úsporu nákladů pro evropské chovatele, ale současně může způsobit tlak na domácí producenty bílkovinných krmiv," uvedl Trávníček.

Narušení obchodních toků mezi EU a USA může ovlivnit i pivovarnictví, myslí si odborníci. "Americký chmel se používá zejména na produkci piv typu ale a nelze ho jen tak nahradit. USA se na celkovém dovozu chmelových šištic do Česka podílí z 39 procent," sdělil agrární ekonom z České zemědělské univerzity Tomáš Maier. Také Trávníček se obává vlivu narušení obchodních toků na cenu i dostupnost surovin pro pivovarnický průmysl. "Pro české zemědělce a pěstitele tak celní války představují spíš faktor nejistoty než přímou hrozbu. O to důležitější je schopnost rychle reagovat na vývoj trhu a mít diverzifikované odbytiště i zdroje vstupů," upozornil.

Český chmel si ovšem podle Havla své odběratele v USA pravděpodobně udrží, protože žatecký poloraný červeňák je unikátní a v USA se nepěstuje. Podobně je na tom i export českého piva, kde by případný pokles prodejů v USA mohl být kompenzován expanzí na jiné trhy, například do Asie, uvedl Havel.

Maier doplnil, že zemědělci pocítí cla i na růstu cen zemědělské techniky. Trávníček očekává v důsledku zavádění cel a změnám v globálním obchodě posílení významu lokálních dodavatelů.

Rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel prezident Donald Trump oznámil minulý týden s cílem podpořit výrobu ve Spojených státech. Trump označuje cla za reciproční, tedy, že odrážejí obchodní bariéry vůči americkému zboží ze strany ostatních zemí. Ve středu Trump rozhodl odložit tato cla o 90 dní na většinu obchodních partnerů.

trp

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics

Pátek
Déšť
15 °C
Sobota
Oblačno
17 °C
Neděle
Polojasno
22 °C

Počasí


Kalendář

poútstčtsone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Podporujeme utipa.info