Zemědělci v Ústeckém kraji se učí žít s vlkem
21.02.2025 | AOPK ČR
Vlk se dnes v Ústeckém kraji přirozeně vyskytuje ve Šluknovském výběžku, Lužických horách, Českém Švýcarsku, Českém středohoří i v Krušných horách. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uspořádala na Krajském úřadě Ústeckého kraje seminář „Vlk v krajině a chov hospodářských zvířat“, který třicítce chovatelů pomohl se lépe zorientovat v problematice ochrany vlka, zabezpečení stád a finančních nástrojů určených na jejich podporu. V regionu šlo již o druhý seminář tento týden. První se konal v Chřibské pro chovatele z Děčínska a Libereckého kraje.
„Tyto semináře pořádáme, abychom zemědělce i veřejnost seznámili s tím, co pro ně přítomnost vlka znamená. Pro naši krajinu jsou potřeba jak hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci. Jejich kořistí je především volně žijící zvěř – daňci, srnci nebo divoká prasata. Právě zvěř každoročně způsobuje rozsáhlé škody lesníkům i zemědělcům a vlci pomáhají přirozeně snižovat její stavy. Mají tak nezastupitelnou roli v udržování rovnováhy v naší přírodě,“ přiblížil význam vlků v krajině František Budský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří.
Jiří Hušek, ředitel regionálního pracoviště Liberecko k tomu doplnil: „Spolupráce se zemědělci i dalšími subjekty hospodařícími v krajině vnímáme jako zásadní pro ochranu vlka. Krom seminářů pořádáme i výjezdy za ukázkami dobré praxe u zahraničních partnerů. Současně využíváme ke spolupráci i konzultace s firmami, které se realizací preventivních opatření zabývají.“
„Vlk je plaché zvíře, které se lidem vyhýbá. Občasným útokům na hospodářská zvířata lze předejít zabezpečením výběhů kombinací elektrických ohradníků a socializovaných pasteveckých psů, kteří jsou dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, s pasenými zvířaty. Účinné je také zahánění stáda na noc do košárů, ovčínů, nebo jinak lépe zabezpečených částí pastvin,“ připomněla koordinátorka Programu péče o vlka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Jindřiška Jelínková.
Pokud mají zemědělci podezření na škodu vlkem, měli by nejpozději do 48 hodin kontaktovat pohotovostní linku příslušného orgánu ochrany přírody. Podle místa události jsou to v Ústeckém kraji Národní park České Švýcarsko a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (tedy Správa CHKO České středohoří a regionální pracoviště Liberecko, které spravuje oblast Lužických hor). Pohotovostní linky jsou k dispozici na webu www.navratvlku.cz.
Seminář byl zorganizován v rámci projektu Prospective LIFE, který se podílí na realizaci programu péče o vlka obecného, jehož cílem je zlepšení soužití s tímto ohroženým druhem.
Kontakt:
František Budský, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO České středohoří, ředitel
e-mail: frantisek.budsky@nature.cz, tel.: 734 733 573
Jiří Hušek, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Liberecko, ředitel
e-mail: jiri.husek@nature.cz, tel.: 602 664 849
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, tisková mluvčí, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel.: 724 102 406
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.aopk.gov.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Mladí zemědělci změřili síly v Budějovicích. Na finále zamíří Marek Dedek (14.04.2025)
- Celní válka USA a EU vytváří nejistotu pro české zemědělce, může zdražit krmiva (14.04.2025)
- Na severní Moravě začali farmáři sázet brambory (14.04.2025)
- Zimbabwe vyplatilo první odškodnění bělošským farmářům, kteří přišli o majetek (11.04.2025)
- Zbytečná smrt. Na farmě na Plzeňsku někdo nakrmil březí ovce, obě uhynuly (11.04.2025)
- SLAK: Aktuální situace na Slovensku a Maďarsku (11.04.2025)
- Vinaři chtějí místo současných 27 procent domácí spotřeby pokrývat 40 procent (11.04.2025)
- Vinaři představili strategický dokument (11.04.2025)
- Veterináři otestovali všechny sledované jihomoravské farmy, slintavku nezjistili (10.04.2025)
- Zemědělci si loni průměrně vydělali na hektar meziročně o čtvrtinu méně, zvyšuje to závislost na dotacích (10.04.2025)