Zemědělci mají strach z budoucnosti

HN - 6.4.1999

Zemedelci mají strach z budoucnosti

Na otázky našeho listu odpovídá bývalý ministr resortu Peter Baco Clen zemedelského výboru NR SR a bývalý ministr zemedelství Peter Baco tvrdí, že toto odvetví skoncí za vedení soucasné vlády kolapsem, protože její predstavitelé narušili kontinuitu agrární politiky.

OTÁZKA: Jako clen minulé Meciarovy vlády máte duvod obhajovat její politiku. Myslíte si však, že soucasná vláda si zaslouží pouze kritiku?

Dochází k radikálnímu zhoršování situace v zemedelství a je prokazatelné, že prícinou tohoto vývoje je diskontinuita, principiální odmítnutí dosavadní agrární politiky. Bez potrebných analýz a hodnocení se nenavázalo na to, co fungovalo. Loni a predloni byla sice pozice resortu težká a složitá, pritom však postupne se zlepšující a perspektivní.

OTÁZKA: Mužete být konkrétnejší?

V dovozní a cenové politice se dalo zabránit snížení tržeb jen za prasata, drubež a obilí približne v objemu jedné miliardy Sk. Katastrofální dosahy pocasí a povodní jsme chteli v rozpoctu rešit 1,3 miliardy Sk, ale vládní koalice nás prehlasovala. Blok starých úveru jsme rešili revitalizacním zákonem v objemu kolem 0,8 miliardy Sk loni a 4 miliardami v príštích letech, což koalice rovnež odmítla. Specifickou linkou z EBRD a Polnobanky v objemu 3,2 miliardy korun melo být loni a letos pokryté financování a bezproblémové fungování verejných skladu a trhu s obilím. Jen techto celkem 6 miliard Sk navíc oproti dnešní realite by úplne zmenilo situaci v resortu.

OTÁZKA: Jak se jeho silné podkapitalizování projevuje v podnicích?

Existuje úplne reálné riziko, že exekutori ješte letos rozeberou petinu prvovýrobcu. Exekuce se rozbíhají na plné obrátky a hrozí, že v nekterých oborech mohou být letos zlikvidovány až dve tretiny podnikatelu. Jde predevším o krmivárský prumysl, mlýny, producenty cukru, vína, ale i další obory.

OTÁZKA: Co by bylo podle vás rešením?

Neodkladne znovu projednat zelenou zprávu a diskusi využít na záchranu zemedelství. Je naivní zapomínat na historickou zkušenost, že každý útok na zemedelce vždy nakonec skoncil ve mestech. Když ne nedostatkem potravin, tak alespon nedostatkem jejich cenove dostupných clánku. Po roce 1989 opet jde o útok na zemedelce, což potrvzuje postup vládních stran. Máme tady tudíž druhou fázi revoluce, které jsou nesmírne drahé.

Oldrich Zábojník, Bratislava

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info