Země patnáctky pomalu zavádějí legislativu EU, tvrdí Romano Prodi
16.01.2002 | Hospodářské noviny
K vyššímu úsilí při prosazování hospodářských reforem vyzvala včera Evropská komise členské země unie. Kriticky se vyjádřila především k pomalému postupu při zavádění legislativy Evropské unie jednotlivými členskými zeměmi. To by podle ní mohlo negativně ovlivnit konkurenceschopnost Evropy vůči ostatnímu světu.
"Úspěšným zavedením eura Evropané ukázali svou vůli ke změnám. Tento zápal by se měl přenést i na hospodářskou a sociální politiku," řekl včera ve Štrasburku předseda komise Romano Prodi, jehož citovala agentura AP.
Před dvěma lety na summitu v Lisabonu se šéfové států a vlád patnáctky dohodli na tom, že za deset let učiní z Evropy dynamický a konkurenčně silný region. Kroky k dosažení tohoto cíle jsou však nedostatečné, tvrdí komise.
Především státy jako Německo, Francie, Británie, Rakousko a Řecko se ještě v přebírání zákonodárství unie nepřiblížily k 98,5 procenta, což je nutné pro fungování vnitřního trhu.
Sprška kritiky se snesla na členské země i kvůli nedostatečnému pokroku v prosazování reforem na trhu práce. Nedobrá situace je především ve čtyřech nejsilnějších evropských ekonomikách. Pouze Británie dokázala splnit požadavek, aby 70 procent pracovních sil mělo placené zaměstnání. V Německu je to 65 procent a v Itálii 55 procent.
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozšíření povinné vakcinace proti Newcastleské chorobě (12.04.2026)
- Hrabošů bylo v březnu na polích méně než v únoru, přemnožení zůstávají (11.04.2026)
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)

Tweet



