Zasedání NATO může podle SVS nepříznivě působit na welfare psů
31.10.2002 | Agris
Před zasedáním Mezinárodního měnového fondu v Praze se leckdo pozastavoval nad varováním Státní veterinární správy ČR (SVS), aby si lidé dali pozor na psy při očekávaných sroceních v ulicích. Jak přitom dnes upozornil tiskový mluvčí SVS Josef Duben, nebylo toto varování zdaleka tak přehnané, jak se na první pohled mohlo zdát.
"Je dobře známo, že se pes snadno poleká nenadálého zvuku, a může jít jen o klakson auta. Není-li pes na vodítku, může se zaběhnout nebo se vřítit pod projíždějící auto. A kromě toho, že sám utrpí, může způsobit kolizi třeba více vozidel a nemluvě o tom, že vyděšené zvíře může zaútočit na kolemjdoucí," uvedl Duben.
SVS přitom podle mluvčího upozorňuje na tyto skutečnosti především kvůli tomu, že má kromě zdraví zvířat ze zákona na starosti i jejich welfare, čili pohodu.
"Mimo případného utrpení zvířat se však zejména u toulavých a opuštěných psů zvyšuje riziko, že mohou někoho poranit. Zvíře, které člověka poranilo nebo s ním přišlo do styku takovým způsobem, který by mohl být významný pro šíření vztekliny, musí být neprodleně v průběhu jednoho týdne opakovaně vyšetřeno veterinárním lékařem. Pokud se zjistí riziko přenosu nákazy nebo pokud vyšetřeno není, musí být poraněný člověk na specializovaném oddělení nemocnice ochranně očkován proti vzteklině. Přestože v Praze je nákazová situace příznivá a vzteklina psů se zde několik let nevyskytuje, tato zásada stále platí.
Proto by si ti, kdo bydlí v blízkosti míst ovlivněných zasedáním NATO nebo venčí psy tam, kde se dají očekávat demonstrace či nějaké hlučné akce nesouhlasících nebo souhlasících, měli dát ve dnech 20. až 22. listopadu pozor a jít na vycházku s psíky raději oklikou do klidnějších zón. Výskyt toulavého zvířete je pak nejlépe oznámit městské policii, která zabezpečí jeho kvalifikovaný odchyt a péči o něj v útulku," informoval Duben.
Další články v kategorii Zemědělství
- Sedláci v ASZ ČR nepodporují plošnou aplikaci hubících prostředků proti hraboši polnímu (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- SZIF zveřejnil analýzy k dotacím Agrofertu, chce předejít spekulacím (24.04.2026)
- Jarní mrazy ohrožují třešně, jabloně i brambory, na hodnocení dopadů je brzy (24.04.2026)
- Půda pro mladé zemědělce v ohrožení. Vládní poslanec navrhuje omezení pachtu státních pozemků (24.04.2026)
- EK navrhla pozastavení akreditace slovenské zemědělské platební agentuře PPA (23.04.2026)
- Rusko do prosince prodloužilo omezení vývozu hnojiv (23.04.2026)
- Babišovy zájmy? „V Bruselu si musí dávat velký pozor, co teď od české vlády jde,“ říká šéf Asociace (23.04.2026)
- Agrofert může opět čerpat dotace, rozhodl SZIF na základě analýz (23.04.2026)
- I extrémně nízké dávky pesticidů ohrožují mikrobiom vodních bezobratlých (23.04.2026)

Tweet



