Na hranicích kvůli slintavce pomůže armáda, mimořádný stav ale vláda nevyhlásí

Armáda bude kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky od středy pomáhat na hranicích s kontrolami kamionů. Zapojí se do nich vojáci z veterinární správy české armády. Podle chovatelů ale opatření stále nejsou dostatečná, žádají například rozšířit kontroly a dezinfekci na hranicích o osobní auta. Jihomoravská agrární komora chce po vládě vyhlášení mimořádné události. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to odmítá, považuje současná preventivní opatření za dostatečná. Krizový management vede Státní veterinární správa.

Česká armáda má necelé tři desítky veterinárních specialistů. "Ve prospěch státní veterinární správy jsme k řešení aktuální situace schopni vyčlenit cca 20 osob, což jsou nejenom veterinární lékaři, ale také veterinární technici a další specialisté," sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany David Šíma. Podrobnosti podle něj budou známé až po středečním jednání vlády.

Riziko zavlečení choroby do Česka významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdila nákaza ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem. V Česku se ale nákaza dosud neobjevila, podle Výborného zatím není ani podezření.

Předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček se s prosbou o vyhlášení mimořádnosti obrátil na Výborného v pondělí. "Situace je mimořádně kritická. Pokud nyní nepřijmeme striktní omezení, mohou přijít rozsáhlé škody i vážné ohrožení našich chovů," uvedl Hlaváček. Vyhlášení mimořádné situace by podle něj umožnilo zefektivnit kontroly na hranicích, nasadit vyšší počty lidí i důmyslnější technická řešení.

Do Česka se nyní nesmí dovážet vybrané živočišné produkty, zakázaná je přeprava skotu, prasat, ovcí a koz přes hranice. Na vybraných hraničních přechodech se kontrolují a dezinfikují vybrané projíždějící kamiony. Kontroly se ode dneška rozšířily o přechod Halámky v jižních Čechách, po poledni přes něj policisté nevpustili do ČR první nákladní vozidlo. Veterináři mají také v laboratoři testovat mléko z jihomoravských chovů.

Zástupci Svazu chovatelů prasat a Českého svazu chovatelů masného skotu chtějí opatření ještě zpřísnit. "Za nás kontroly hraničních přechodů dostatečné nejsou, je to víceméně jen namátková kontrola a potřebovali bychom, aby se vybudovaly dezinfekční vany, kudy by projížděla i osobní vozidla," řekl ředitel svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát.

Podle ředitele Svazu chovatelů prasat Jana Stibala je běžné, že zaměstnanci farem před příchodem podepisují prohlášení, že nebyli 48 až 72 hodin u prasat, svlékají se, odevzdávají veškeré šperky a hodinky, sprchují se a následně obdrží nové oblečení. Také Malát potvrdil, že chovatelé skotu sami zavádějí přísnější opatření. "Spoléhat se na stát, že to ochrání na hranicích a nevnikne to sem, to by bylo velmi krátkozraké," řekl.

Ministr Výborný ale považuje opatření za dostatečná. Vyhlášení mimořádné události odmítl, vláda navíc k takovému kroku nemá kompetence. Stav nebezpečí by případně vyhlašoval příslušný krajský hejtman.

V Česku je v současnosti 3,12 milionu ovcí, koz, skotu a prasat, tedy zvířat, která mohou dostat slintavku a kulhavku. Nejvíce je jich v kraji Vysočina. Ovcí, koz, skotu a prasat tam farmáři chovají téměř půl milionu. Následují střední a jižní Čechy. Zástupci chovatelských svazů ČTK řekli, že v případě výskytu slintavky a kulhavky a utracení veškerých zvířat by někteří farmáři své chovy už neobnovili. Náklady by pro ně byly příliš vysoké.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Nákaza se nedávno objevila v Maďarsku a poté na Slovensku.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář

poútstčtsone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Podporujeme utipa.info