Začíná další kolo "banánové války"

LN 21.2.2000

Zacíná další kolo "banánové války"

Ministri zahranicí EU dnes v portugalském Vilamoura vedle jednání o pomoci Strední Americe ponicené predloni hurikánem presvedcují své partnery, proc Evropa chrání svuj banánový trh.

PRAHA Banánová válka. Tak loni charakterizovala média spor mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií o volný obchod s plody, které se ve velkém pestují zejména na západní polokouli. Evropa chrání své bývalé kolonie v Karibiku, zatímco USA pod hlavickou volného obchodu bojují za zájmy svých mamutích podniku, které ovládají pestování banánu v zemích Latinské Ameriky. Vzájemné tahanice šly až tak daleko, že USA zvažovaly uvalení stoprocentního cla na luxusní zboží dovážené z Evropy. Nejvetším vývozcem banánu na svete je Ekvádor, druhým nejvetším Kostarika. Ve skutecnosti jejich banánový trh ovládají severoamerické koncerny, z nichž nejznámejší a nejvetší je Chiquita Brands. Banány jsou jedním z hlavních zdroju príjmu i pro ostrovní státy v Karibském mori. Jejich produkce je ovšem nižší a dražší. Ve vztahu k patnácti zemím EU však mají proti americkým firmám znacnou výhodu: jejich výpestky mají snazší prístup v rámci bezcelní kvóty na trh zemí EU. Podobnou politiku uplatnuje unie vuci pestitelum ve svých bývalých koloniích v Africe a Tichomorí. Loni na jare vyhlásily Spojené státy proti EU sankce za to, že v rámci volného obchodu uvalují na dovážené banány složitý systém kvót a celních tarifu. Svetová obchodní organizace (WTO) podporila žádost USA, aby Brusel zaplatil sankcní poplatek ve výši 200 milionu dolaru. Celá procedura se, jak je u obrovských mezinárodních organizací zvykem, táhne mesíce, od podání návrhu na sankce v únoru lonského roku. Na podzim prišla unie s protinávrhem: systém dovozních kvót bude stažen a od roku 2006 budou fungovat už jen jednotné celní tarify. Latinskoamerické zeme, pro než banány predstavují mnohdy rozhodující zdroj príjmu, stejne jako USA návrh odmítly.

Chráníme svuj trh

Není to poprvé, co evropská patnáctka vede dlouhou a únavnou pozicní válku na ochranu svého trhu s gigantem svetového obchodu. Právní prestrelky nad Atlantikem se týkají napríklad amerického hovezího masa vypestovaného pomocí rustových hormonu. V poslední dobe je na predním míste vzájemných souboju geneticky upravovaná zelenina. Americané pod vlajkou svobodného obchodu bojují o otevrení evropského trhu temto potravinám, o nichž naopak Evropané pochybují, zda nejsou zdraví škodlivé. Dalším rozmerem banánové války je rozpor mezi vysoce produktivním a nepríliš dotovaným severoamerickým zemedelstvím a naopak velice chráneným a financne velmi podporovaným zemedelstvím EU. Evropa se, celkem oprávnene, bojí levných potravin z USA. Stejne je to s banány: latinskoamerické jsou levnejší, karibské dražší. Banánová válka získala i politickou dimenzi: Velká Británie, Nizozemsko i Francie mají v Karibiku své soucasné i bývalé kolonie, nad nimiž se snaží držet ochranou ruku. Chránený dovoz banánu je jednou z forem takové ochrany. Jistou nadeji pro ostrovní pestitele predstavuje plán jednoho z nejvetších svetových potravinových retezcu Sainsbury's. Ten chce Grenadu a další ostrovy využít k vybudování plantáží produkujících ekologicky cisté ovoce pro své evropské i americké zákazníky, kterým stále víc vadí chemické prísady a hnojiva používaná pestiteli.

Martin Ehl

Fotografie:

Invazi amerických banánu se snaží Evropa celit kvótami a celními tarify. Na snímku se vykládají banány firmy Chiquita v belgickém prístavu Antverpy.

Foto AP

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info