Výzkum v oblasti pracovní náročnosti a jeho využití ...

Výzkum v oblasti pracovní náročnosti a jeho využití při optimalizaci pracovních vstupů v zemědělské prvovýrobě

Research in labour requirements and its implications in Optimisation of Labour Inputs

Pavla Římovská

Adresa autora:

Pavla Římovská, ing., Katedra řízení, Provozně ekonomická fakulta,

Česká zemědělská univerzita v Praze

e-mail : Rimovska@PEF.CZU.CZ

Anotace:

Tým řešitelů výzkumného projektu “Pracovní náročnost v zemědělské prvovýrobě, potřeba živé práce a možnosti zabezpečování vlastními zdroji podniků, optimalizace pracovních vstupů”, zadaného NAZV při MZe ČR, připravuje k publikaci Sborník norem času živé práce pro rostlinnou výrobu. Sborník poskytne odborné veřejnosti aktuální informace a technicky zdůvodněná data o pracovní náročnosti provádění polních prací s využitím moderních, vysoce výkonných mechanizačních prostředků. Na příkladu zemědělského družstva a jeho progresivní koncepce obnovy strojového parku jsou uvedeny možnosti snížení potřeby pracovních sil i úspory dalších provozních nákladů.

Summary:

Working team of research project “Labour Requirements in Agricultural Production, Possibilities for Using Own Resources and Optimisation of Labour Inputs” prepares for publish Report of Labour norms for Plant Production (PEF CZU Praha, NAZV- Ministry of Agriculture CR). Report provides to the technical public the actual information and data about requirements of modern, high efficient devices of mechanisation, which are used at the field work performances.

Possibilities of the labour requirements reduction and operations costs saving are demonstrated on example of agricultural co-operative and its progressive conception of the machinery exchange.

Klíčová slova:

Potřeba času živé práce, tvorba norem, obnova strojového parku, pracovní operace, pracovní síly, provozní náklady, úspora nákladů

Key words:

Labour requirements, create the norms, machinery exchange, work operation, labour, operational costs, costs saving

Zaměření příspěvku tématicky navazuje na příspěvek, který byl zpracován při příležitosti konference Agrární perspektivy VII. v r.1998, a v němž autorka informovala o výsledcích řešení výzkumného projektu “Pracovní náročnost v zemědělské prvovýrobě, potřeba živé práce a možnosti zabezpečování vlastními zdroji podniků, optimalizace pracovních vstupů”, zadaného NAZV při MZe ČR v r.1996. Minulý příspěvek se zabýval možnostmi metodického využití norem času v řídící (plánovací) činnosti podniků.V závěru roku 1999 bude připraven k publikaci aktualizovaný Sborník norem času živé práce pro rostlinnou výrobu. Sborník poskytne odborné veřejnosti aktuální informace a technicky zdůvodněná data o pracovní náročnosti při provádění polních prací s využitím moderních, vysoce výkonných mechanizačních prostředků.

Vzhledem k tomu, že při zpracování norem času se řešitelský tým řídí obecně uznávaným a platným metodickým postupem pro tvorbu norem výkonu, také v novém Sborníku bude dodrženo obecně platné začlenění jednotlivých normovaných pracovních činností do skupin prací a vytvořené normy času budou uvedeny ve spojitosti s příslušnými variantami podmínek pro provádění polních prací. Odlišnost aktualizovaného Sborníku spočívá především v tom, že na místo norem času pro obecně charakterizované parametry pracovních souprav a samochodných strojů bude pro každou skupinu polních prací uvedena široká škála konstrukčních typů a výrobních značek, navíc v různých variantních kombinacích a možnostech agregace tažných a pracovních strojů, tak jak se v zemědělských podnicích v ČR často využívají, případně tak jak jsou nabízeny dealerskými firmami. Aktualizovaný Sborník norem tak získá širší uplatnění v odborné praxi tím, že poskytne možnost porovnání a posouzení výkonnosti a pracovní náročnosti obsluhy při využití výkonné zemědělské techniky. V tabulce č.1 je uveden přehled norem potřeby času pro variantně agregované pracovní soupravy pro orbu. Je nutno zdůraznit, že ukázka se týká pouze jedné ze šesti variant zpracovaných norem pro každou uvedenou pracovní soupravu ( svažitost 5-10o, půda střední, pracovní hloubka 18 - 24 cm). Tabulka č.1 je umístěna na poslední stránce příspěvku.

Poznatky z analýzy pracovní náročnosti polních prací v RV ve vybraném zemědělském podniku:

Produktivita práce vyjádřená podílem hrubé zemědělské produkce (dále jen HZP) na jednoho přepočteného pracovníka, je jedním z ekonomických ukazatelů, jimiž je možno hodnotit dosaženou technologickou úroveň zemědělské prvovýroby. Od roku 1989 klesají v ČR počty pracovníků v zemědělství a klesá i hrubá zemědělská produkce. Aby bylo možno sledovat dynamiku vývoje produktivity práce v delším časovém období, používá se k výpočtu HZP stálých cen.

Protože tento příspěvek se netýká analýzy celkové produktivity práce v zemědělství (jež je z aspektu využití ukazatele HZP ovlivněna i jinými vlivy - např. intenzitou hnojení, opatřeními eliminujícími vlivy počasí aj.), ale snaží se přispět pozitivním příkladem, tzn. vyjádřením změn v produktivitě práce při využití nového technologického vybavení v zemědělském podniku, bylo příhodnější použít jako srovnávací základnu současné hektarové výnosy, nynější strukturu pěstovaných plodin a běžné ceny roku 1998. Toto účelové zjednodušení napomáhá oprostit vliv inovačních technických a organizačních opatření od vlivů ostatních. Protože porovnání celkového rozdílu v produktivitě práce při realizaci jednotlivých výrobních procesů se opíralo o současné ha výnosy, bylo zapotřebí eliminovat vlivy některých dříve používaných výrobních postupů, které se podílí na výsledné úrovni a intenzitě výroby. Jedná se především o hnojení průmyslovými a statkovými hnojivy. Samotná analýza růstu produktivity práce u nejdůležitějších výrobních procesů v RV spočívala v porovnání dřívější a současné pracovní náročnosti jednotlivých operací v rámci výrobních postupů, aplikovaných při zabezpečování polních prací u vybraného zemědělského podniku. Je nutno připomenout, že zjištěný pozitivní trend, tzn. snižování pracovní náročnosti polních prací při využívání konstrukčně dokonalejších a výkonnějších pracovních souprav a samostatných strojů je spojeno s dalšími positivními jevy, kterými jsou především

· zvýšená provozní spolehlivost strojového parku ( napomáhající spolehlivěji naplňovat agrotechnické požadavky a snižovat provozní výdaje),

· nízké sklizňové ztráty

· z pohledu fyziologických potřeb pracovníků RV také komfortnější vybavení strojů pro jejich obsluhu.

K vyjádření změn v pracovní náročnosti polních prací byly použity jednak údaje z výkazů práce, evidovaných ve sledovaném podniku v jednotlivých porovnávaných letech a z ročních závěrek analytických účtů mechanizačních prostředků, a dále ke korekcím, srovnáním či k doplnění informací byly využity normy potřeby času živé práce při zohlednění odpovídajících podmínek pro provádění prací ( Sborník norem pro práce v rostlinné výrobě, Agrodat, Nové Město nad Cidlinou, 1990 ) a výše uvedený aktualizovaný Sborník norem času pro polní práce v RV (ČZU v Praze - MZe ČR, připravovaný k publikaci v r.1999). Hodnoty norem potřeby času práce, uváděné v těchto sbornících, zahrnují všechny úseky pracovních operací nutných k provedení práce, včetně normativních podílů dávkových a směnových časů. Z důvodů srovnatelnosti však neobsahují čas potřebný k jízdě na pozemky. Protože se použitím nových mechanizačních prostředků v řadě případů omezuje i počet pracovních operací v průběhu jednotlivých výrobních procesů, bylo zapotřebí při posuzování změn v časové náročnosti pracovních operací zohlednit i snížení počtu přejezdů ze středisek RV na polní pracoviště i mezi pozemky. Průměrná rychlost při přejezdech, odvozená ze stavu komunikací a polních cest v územním obvodu sledovaného podniku, byla stanovena ve výši 15 až 20 km.hod-1.

Zemědělský podnik, v němž byla srovnávací analýza provedena, není na žádost řídících pracovníků jmenován. Jedná se o velké zemědělské obchodní družstvo, hospodařící v poměrně příznivých výrobních podmínkách východočeského kraje. Sledovaný podnik je územně rozčleněn do tří závodů, v každém závodě je využíváno kombinované výrobní zaměření, rozdíly ve skladbě a podílovém zastoupení jednotlivých pěstovaných plodin a odvětví živočišné výroby odpovídají odlišnostem ve struktuře elementárních výrobních zdrojů obhospodařovaných v rámci jednotlivých závodů ( to se týká například % zornění, kvalitativní a velikostní vyrovnanosti obhospodařovaných pozemků). S ohledem na zmíněné specifické možnosti a potřeby provozu jsou jednotlivé závody vybaveny vlastním strojovým parkem pro provádění polních prací, tomu odpovídá i odlišný časový sled při obnově technického vybavení, výběr konstrukčních typů a volba výkonnostních charakteristik u využívaných pracovních souprav a samochodných strojů.

V podniku jako celku je dlouhodobě prosazována progresivní koncepce obnovy strojového parku. Nedílnou, velice významnou součástí a zároveň nezbytnou podmínkou pro ekonomicky účinné využití dlouhodobě prosazované koncepce je vysoká úroveň řídící práce a důslednost při organizačním zabezpečování polních prací i provozuschopnosti technologického vybavení na jednotlivých závodech. V následující tabulce č.2 je znázorněna současná struktura rostlinné výroby v závodě 1 (včetně dosažené úrovně ha výnosů v r.1998), tak, aby s přihlédnutím k této dílčí informaci mohly být návazně posouzeny změny - snížení potřeby živé práce v členění podle příslušných skupin polních prací, vyjádřené snížením počtu pracovníků v RV závodu 1 ( viz tabulka č.3). V navazujícím komentáři je uvedeno peněžní vyjádření roční úspory mzdových prostředků. Kromě snížení pracovní náročnosti u jednotlivých skupin prací bylo ve sledovaném podniku při uplatňování moderní technologické koncepce v RV dosaženo i významných úspor energetických a ostatních materiálových vstupů. ( snížením počtu pracovních operací, zvýšením technické úrovně strojů). V závodě 1 bylo použitím nových mechanizačních prostředků docíleno roční úspory 41 775 litrů nafty, tj. 601 560 Kč, při ceně nafty 14,40 Kč.l-1 ( bez DPH) v r.1998. Je nutno podotknout, že současného vcelku příznivého stavu ( úrovně dosažených úspor) bylo docíleno postupně, od zahájení důsledné a koncepčně promyšlené obnovy strojového parku v letech 1993 až 1994. Omezený rozsah příspěvku nedovoluje širší komentář k jednotlivým součástem a etapám realizace zmíněné koncepce obnovy technického vybavení, přesto lze vyzdvihnout alespoň základní aspekty:

· sdružování pracovní pracovních operací, snižování počtu prováděných operací využíváním kombinovaných a přitom vysoce výkonných pracovních souprav

· kompletace mobilních pracovních linek (příklad : secí stroj Mistral 6000 v agregaci s traktorem John DEERE 6810, k této soupravě náleží traktor Z 7245 s přívěsem na osivo a speciálním vysokozdvižným kontejnerem k plnění zásobníku secího stroje)

· organizace nepřetržitého provozu vysoce výkonných pracovních souprav v době sezónních prací (příklad: tahač John DEERE 8200 s pluhem Kverneland pb-100 umožňuje podle podnikových výkazů práce dosahovat průměrného výkonu 34 ha.24hod-1).

Struktura pěstovaných plodin a dosahované ha výnosy Tabulka č.2

PLODINY

Obiloviny celkem

z toho pšenice ozimá

Řepka ozimá

Hrách

Cukrovka

Kukuřice

Jeteloviny

Jarní směsky

Traviny na o.p.

Orná půda

TTP

Celkem z.p.

% zornění

HA

856

346

179

22

52

192

22

25

19

1367

254

1621

%

62,62

13,09

1,61

3,80

14,05

1,61

1,83

1,39

100,00

84,33

t.ha-1

5,33

5,40

3,40

3,70

48,30

73,30

9,60

27,00

8,90

x

7,40

x

Průměrná vzdálenost ze střediska RV na pozemky ... 2,5 km

Porovnání potřeby pracovníků v RV pro zajištění polních prací v průběhu roku

(včetně údržby pracovních souprav a příslušné dopravní obsluhy souprav)

Pracovní operace *) Počet pracovníků (nezbytně nutných) Tabulka č.3

V období do r.1993 v r. 1998

Podmítka,orba, příprava půdy 3 3

Setí 5 2

Chemická ochrana porostů 3 2

Sklizeň obilovin a řepky ozimé 13 8

Sklizeň kukuřice 12 8

Sklizeň cukrovky 7 3

Sečení pícnin 4 3

Obracení píce 2 1

*) vybrané pracovní operace, u nichž došlo v hodnoceném období ke změnám ve vybavení technickými prostředky, případně ke změnám technologických postupů

· Celková úspora činila 3650 hodin živé práce za rok ( na úrovni r.1998)

· Celkové snížení potřeby pracovníků pro zajišťování polních prací v průběhu roku .....7 prac.

· Průměrné roční výdaje na mzdy, soc. a zdravotní pojištění na 1 pracov. RV ...150 tis. Kč

· Úspora ve finančním vyjádření celkem za rok činí cca 1 050 tis. Kč

Závod 2 ( 1170 ha z.p., 94 % zornění) se odlišuje nižším podílem obilovin a naopak výrazně vyšším podílem cukrovky ve struktuře pěstovaných plodin.

V tomto závodě byla v rámci analýzy zjištěna celková úspora pracovních sil v počtu 9 pracovníků, což bylo nejvýrazněji ovlivněno redukcí počtu pracovních operací při provádění podzimních prací ( sklizeň kukuřice, cukrovky, zpracování půdy). Ve finančním vyjádření to představuje úsporu 1500 tis.Kč ročně a dále více než 400 tis. Kč činila roční úspora ze snížení spotřeby nafty.

Ve struktuře plodin u závodu 3 tvoří v současné době více než 20% podíl kukuřice na siláž, jejíž sklizeň a konzervace patří mezi časově nejnáročnější pracovní operace.Tento závod obhospodařuje celkem 1511 ha z.p., zornění dosahuje 93,98%. Roční úspora pracovníků byla u tohoto závodu nejvýraznější ( celkem 13 prac.), obnova zemědělských strojů byla soustředěna především na výkonné mechanizační prostředky pro sklizeň obilovin, řepky a konzervaci objemných krmiv (senáže). Ve finančním vyjádření to představovalo úsporu 1950 tis.Kč ročně, vedle toho více než 580 tis. Kč činila roční úspora při nižší spotřebě nafty.

-

Pracovní operace : ORBA

-----
-------

*)

-

Varianta

Plodina

Svah

Substrát

Dávka v t

Podmínky/způsob práce

Techn. záběr:

Norma času v hod.ha-1

Číslo normy:

---------

5

nerozlišeno

5 - 100

x

x

půda střední

---
-----

prac. hloubka 18 - 24 cm

--
---------

Souprava:

Traktor JOHN DEERE 7800

Pluh oboustranný RAABEWERK

2,30 m

1,02

111010001

-

Traktor JOHN DEERE 8100

Pluh oboustr. MERKUR 3000 P

2,10 m

0,96

111010007

-

Traktor RENAULT 180.94 Turbo

Pluh oboustr. MERKUR 3000 P

2,10 m

0,67

111010002

-

Traktor RENAULT 180.94 Turbo

Pluh oboustranný EVROPA 6P

2,01 m

0,83

111010003

-

Traktor RENAULT 120 54 TX

Pluh oboustranný JUPITER 5P

1,75 m

1,16

111010004

-

Traktor RENAULT ARES 720 RZ

Pluh oboustranný JUPITER 5P

2,00 m

0,80

111010005

-

Trakt. DEUTZ FAHR AGROSTAR DF681

Pluh oboustranný EVROPA 7P

2,45 m

1,10

111010009

-

Traktor STEYR 9190

-

Pluh oboustranný ÖVERUM 5r

2,00 m

1,16

111010010

-

Traktor FENDT 824

-

Pluh oboustranný RAABEWERK

2,40 m

0,77

111010012

*)

Dílčí normativy potřeby času lze zjistit prostřednictvím výpočetního a databázového systému "PRACNOST, NORMY, NORMATIVY" ČZU PRAHA. Ostatní technické parametry, ovlivňující úroveň normy času, jsou rovněž součástí databáze programu pro PC

Seznam použité literatury:

Pelar, J. a kol." Metody normování výkonu a měření spotřeby času v zemědělské výrobě; MZVz ČR, Praha, 1985

Římovská, P. a kol.: Pracovní náročnost v zemědělské prvovýrobě, potřeba živé práce a možnosti zabezpečování vlastními zdroji podniku, optimalizace pracovních vstupů. Výroční zpráva výzkumného grantu NAZV při MZe ČR číslo EP09060006649 za rok 1997, ČZU Praha, leden 1998

Římovská,P. a kol.: nazev dtto, Výroční zpráva za rok 1998, ČZU Praha, leden 1999

Mertlík,S.: Efektivní využití zemědělské techniky, diplomová práce, ČZU Praha, duben 1999

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info