VÝZKUM V OBLASTI PRACOVNÍ NÁROČNOSTI A JEHO UPLATNĚNÍ V PORADENSTVÍ PRO ZEMĚDĚLSTVÍ

Research in labour requirements and its implications for consultancy in agriculture

Římovská Pavla

Adresa autora:

ČZU Praha, Provozně ekonomická fakulta, Katedra řízení

Souhrn:

V současnosti podíl pracovních nákladů v nákladech na produkci rostlinné výroby nepředstavuje rozhodující část ( v průměru 4 až 7 %, max. 7 % celkových nákladů ). Přesto má účast lidského faktoru, kvantifikovatelná například potřebou živé práce v konkrétním výrobním procesu, nezastupitelný význam.

Podle řady odborných expertiz, věnovaných současnému postavení zemědělství ČR a jeho prioritním úkolům pro vstup do EU, je nutno radikálně změnit stav nízké úrovně technologického vybavení a tím i nižší produktivity výroby zejména v těch odvětvích zemědělské prvovýroby, v nichž je odbyt produkce silně závislý na kvalitě výrobků. Zlepšení stavu technologické vybavenosti podniků však vždy představuje řetěz na sebe navazujících investičně náročných aktivit. Z tohoto pohledu je třeba zdůraznit nezbytnost výrazného zvýšení manažerské úrovně podnikatelských projektů, které by koncepčně řešily a důkladně zvažovaly ekonomickou efektivnost a účinnost variantních kombinací disponibilních podnikových výrobních faktorů

V rámci řešení zmíněného výzkumného projektu vzniká rozsáhlá a aktuální databáze technicko organizačních ukazatelů a souběžně jsou ověřovány a aplikovány metodické postupy, které jsou v poradenství i v řídící praxi podniků široce využitelné pro účely rozhodování o investičních záměrech v oblasti zemědělské prvovýroby a služeb.

Summary:

On the basis of an agreement between the Ministry of Agriculture CR and AFC Bonn /appointed as a partner by the Ministry of Agriculture Germany/ the project “Establishment of Consultancy Services in CR” was launched, and aims towards design of a new variant direction of development of consultancy services for agribusiness entrepreneurs. In relation to the project the Centre for Professional Preparation of Advisors was established at VÚRV Kroměříž. The course “Economic Optimisation of Agricultural Production on Farm Level” has been carried on as a qualification course. The aim of the project is to establish advisory network in CR, based on similar principles and working methods as in EU countries (collection of data, their analysis and elaboration of business plans) and with the use of collected data to enable a comparison of economic data about the way of running business, competitive analysis of both producers and service providers in CR and EU. Economic analyses are based on data available on business level, i.e. from business accounts. The results of analysis of natural inputs expressed in monetary value (in costs and returns of individual activities) create the basis of input data for gross margin calculations, working capital requirements and a number of similar indicators. It is, however not possible to use only business accounts data for further analysis, therefore it is necessary to build a knowledge base - a database of technological parameters, performance norms, prices list of agricultural works and services, etc. The outcomes of the research project funded by NAZV “Labour Requirements in Agricultural Production, Possibilities for Using Own Resources and Optimisation of Labour Inputs” provides the information and data for filling and updating the advisory database.

Klíčová slova:

Výrobní faktory; pracovní vstupy; pracovní náročnost;výkonové normy; normy času

Key words:

Productions faktors; labour inputs; labour requirements; labour intensity norms, time norms

Úvod

Podnikový proces tvorby výkonů vyžaduje užití lidské práce, strojů, nástrojů a materiálů. Pracovní výkony, hmotný investiční majetek a materiál jsou tři ekonomicky určující výrobní faktory, které se v podniku kombinují. Ekonomická efektivnost těchto kombinací a účelnost jejich variantních řešení je výsledkem řídících, plánovacích a organizačních aktivit vedení podniku. Závisí značnou měrou i na technicko-organizačních znalostech, které určují způsob optimální kombinace faktorů pro konkrétní podmínky podniku. Do okruhu zmíněných znalostních předpokladů spadá i využívání aktuálních výsledků zkoumání pracovní náročnosti zemědělských výrobních procesů, která je obecně vyjádřitelná potřebou živé práce na jednotku výkonu. Pro ekonomicky nezbytné snižování pracovní náročnosti a s tím také konečné potřeby výkonové práce v zemědělských podnicích je trvale zapotřebí vytvářet podmínky i prostřednictvím cílevědomé obnovy či změn ve struktuře a úrovni technologického vybavení podniků. Jedinou racionální cestou je efektivní využívání všech technických prostředků - strojů i materiálů, jichž se v ČR nabízí v současné době již poměrně široká škála, řada z nich na vysoké výkonnostní úrovni

Touto problematikou se zabývá i výzkumný projekt - grantový úkol zadaný NAZV při MZe ČR, řešený na katedře řízení PEF ĆZU Praha od r.1996. Cílem projektu je objektivizace potřeby živé práce a jejího podílu v nákladech na výkony i v cenách zemědělských prací a služeb pro zemědělské podniky. Základní informační databázi, prakticky využitelnou i pro projektování investičních záměrů, představují časové studie včetně protokolů o podmínkách pro provádění prací Obojí zároveň také slouží pro účely aktualizace stávajících Sborníků norem času a norem pracnosti pro polní práce a ošetřování zvířat.

Tvorba databázového systému

Vstupní údaje pro zpracování pracovních studií jsou získávány při terénních měřeních ve vytypovaných zemědělských podnicích. S cílem obsáhnout co nejúplněji typickou rozmanitost přírodních a provozních podmínek pro provádění prací, jsou terénní šetření prováděna na principu plošného rozložení, cyklického opakování podle agrotechnických požadavků pro polní práce a s ohledem na případné sezónní změny v průběhu pracovních procesů v živočišné výrobě. To vyvolává nutnost zpracování rozsáhlého objemu zjištěných dat v poměrně krátkých časových úsecích. Z uvedených důvodů přikročili řešitelé k vytvoření samostatného programu pro PC.

Pro vytvoření programu byl využit softwarový produkt PC FAND verze 4.0, vhodný pro tvorbu automatizovaných výpočetních a databázových systémů. Data zpracovaná ve FANDu lze v případě potřeby přenášet do jiných počítačových programů ve formě souborů .DBF

Struktura a funkce programového systému s názvem “Pracnost - normy - normativy” je, jak už název napovídá, vymezena věcnou problematikou cílového řešení grantového projektu (v oblasti rostlinné výroby) a podstata jeho fungování spočívá v tvorbě a aktualizaci jeho datové báze.

Hlavními uživatelskými výstupy pro praxi jsou volitelně sestavitelné soubory, případně jednotlivé normy času a normativy potřeby času živé práce, včetně specifikace parametrů pro provádění polních prací a souvisejících pracovních činností.

Program byl vytvořen na principu otevřeného (pro nástavbové doplňování), hierarchicky uspořádaného souboru programových úloh. Programové úlohy jsou vystavěny jako moduly, jejichž vnitřní struktura sestává z příslušných úloh ( “funkcí”) a podúloh.

Moduly, funkce a podúlohy zabezpečují jednotlivé programové procedury (obsluhu databáze):

· pořízení dat a informací z časových snímků a krycích listů do databáze · kontrolu správnosti přidělení kódů strojům, charakteristikám pozemků a ostatním, do databáze následně zařazovaným informacím v souladu s vytvořenými číselníky · výběry dat pro momentální zpracování a jejich transformaci v prostředí databáze · archivaci zpracovaných dat ( norem aj.) · výpisy zvolených výpočetních či datových sestav · je zabezpečeno i udržování funkčnosti databáze. Program je konstruován tak, aby umožňoval komunikaci s uživateli, jak při samotné tvorbě databáze norem, tak i při výběru požadovaných výstupních informací.

Při tvorbě databázového systému museli mít řešitelé na zřeteli i charakteristický způsob pořizování dat z terénních měření ( externími spolupracovníky - časoměřiči ), proto byl současně připraven podprogram, který umožňuje pořízení datových souborů ze záznamů časových snímků na diskety a po provedení vstupní kontroly data přenést do databáze řízené programem.

Pro vytvořený programový produkt byla jeho autory návazně zpracována uživatelská příručka, která podrobně popisuje způsob ovládání programu. Věcná struktura manuálu je shodná s uživatelským helpem, zabudovaným v programu. Uživatelská příručka rovněž obsahuje informativní popis fungování programu a pro názornější představu o funkcích jednotlivých modulů je text doplněn příslušnými schématy a příklady výpisů výstupních sestav.

Metodická koncepce tvorby uvedeného databázového systému a jeho využívání se řídí obecně platnými metodickými postupy pro normování (viz lit.1).

Vytvoření počítačově zpracovávaného databázového systému má pro další etapy řešení projektu důležitý význam i v tom, že podstatně zpřesňuje a urychluje zpracovávání časových snímků pro účely normativní činnosti, např. pro odvozování podnikových normativů. S ohledem na nutnost dodržování metodických podmínek a zásad normování výkonu je třeba zdůraznit, že v 1. etapě řešení úkolu při aktualizaci norem času ve Sbornících norem pro RV měly nově zpracované normy času především charakter “norem k ověření”, v současné době průběžně probíhá jejich propracovávání na úroveň technicky zdůvodněných norem a další rozšiřování databáze.

Příklad porovnání nově zjištěných norem času se Sborníkem norem času v rostlinné výrobě:

Výběr údajů k porovnání (viz tabulka č.1) byl převzat ze “Sborníku norem času v rostlinné výrobě pro mechanizované polní práce”, MZVž Praha a MPVž Bratislava; AGRODAT s.p.,1990. Nedlouho poté byly práce na doplňování a aktualizaci norem přerušeny (ukončením činnosti VUE ZPOK Praha).

Tabulka č.1 obsahuje z důvodu přehlednosti pouze zúžený výběr údajů, charakterizujících srovnatelné podmínky pro provádění prací v rámci stanovených norem času Ţ technický záběr samochodných strojů Ţ svažitost zpracovávaných pozemků Ţ druh plodiny . Dále byl výběr pracovních souprav ze Sborníku orientován na srovnatelný ha výnos plodin a charakteristický způsob pohybu pracovních souprav po zpracovávaných pozemcích ( př. sklizeň obilovin ze 2 - 4 stran honu).

Je třeba zdůraznit, že v obou případech, tzn. u hodnot norem času získaných pomocí výpočetního databázového programu “Pracnost - normy..”, i převzatých ze “Sborníku norem..” se jedná o shodný metodický způsob skladby norem času. Porovnávané hodnoty vyjadřují nezbytně nutný úhrn času jednotkového ( TA ) se započtením normativního podílu dávkových (TB) a směnových časů ( TC ) v normovaném čase ..TABC. To zajišťuje nezbytnou kontinuitu výsledků cílového řešení grantového úkolu s v minulosti prováděnými, rozsáhlými aktivitami na úseku zkoumání potřeby a využití živé práce - lidských zdrojů - ve výrobních procesech v zemědělské prvovýrobě ČR.

Tabulka č.1 tedyobsahuje porovnání hodnot norem času pro skupinu prací dle Sborníku 07 ( sečení a výmlat).Sklízecí mlátičky jsou v současnosti jedny z investičně nejnáročnějších pracovních strojů pro zemědělskou prvovýrobu. Z porovnání hodnot Nč na 1 ha sklizně u vybraných typů strojů značek MASSEY FERGUSON , JOHN DEERE a CLAAS TOPLINER (největší technický záběr) s normami času uvedenými ve SBORNÍKU pro typy v minulosti široce využívané (E-516 se širším technickým záběrem) , případně BIZON 60 ( menší záběr), je zřejmý výrazný posun k vyšší denní a tím i sezónní výkonnosti těchto nových strojů. Nově stanovené normy času pro sklizňové práce tedy sobě vlastní formou kvantifikačních ukazatelů dotvrzují údaje o možném výrazném zvýšení produktivity práce, jinými způsoby vyjadřovaném v odborných publikacích i v praxi zem. podniků. K nejvýraznějšímu pozitivnímu posunu v porovnání norem času došlo při sklizni řepky ozimé ( viz řádek 9 v tab.č.1): nové typy sklízecích mlátiček, například uvedený MF 38, poskytují možnost využití řady přídavných adaptérů pro zpracování pokosené hmoty i nových konstrukčních zlepšení, zajišťujících jejich vyšší přizpůsobivost stavu sklízeného porostu u konkrétních plodin.

Porovnání vytvořených "norem času k ověření" s údaji ve "Sborníku norem času v rostlinné výrobě"

-
--------

Tabulka č. 1

-
--

1996 - 1998

----

Sborník norem času

-
-

Kód

-

Techn.

Svaži-

Plodina

Pracovní

Techn.

-

sborníku

Pracovní stroj

záběr

tost

-

v hod.ha-1

v hod.ha-1

stroj

záběr

ř.

--

v m

--

TABC

TABC

-

v m

1

---------

2

SBORNÍK

MASSEY FERGUSON MF 38

6,10

do 5o

Ječm.oz

0,412

0,59

E - 516

6,70

3

O7

-----

0,63

BIZON 60

5,80

4

-

MASSEY FERGUSON MF 38

6,10

do 5o

Ječm.jar

0,342

0,39

E - 516

6,70

5

------

0,58

BIZON 60

5,80

6

SEČENÍ

MASSEY FERGUSON MF 38

6,10

do 5o

Oves

0,226

0,41

E - 516

6,70

7

A

-----

0,62

BIZON 60

5,80

8

VÝMLAT

--------

9

-

MASSEY FERGUSON MF 38

6,10

do 5o

Řepka oz.

0,147

0,62

E - 516

6,70

10

---------

11

-

JOHN DEERE 2264

6,10

do 5o

Pšen.oz.

0,407

0,59

E - 516

6,70

12

------

0,74

BIZON 60

5,80

13

-

JOHN DEERE 2264

6,10

do 5o

Ječm.jar

0,397

0,47

E - 516

6,70

14

------

0,63

BIZON 60

5,80

15

-

CLAAS TOPLINER 4080 HTS

7,20

do 5o

Pšen.oz.

0,365

0,59

E - 516

6,70

16

---------

17

-

MASSEY FERGUSON MF 38

6,10

do 5o

Pšen.oz.

0,234

0,59

E - 516

6,70

18

------

0,74

BIZON 60

5,80

----------

Zdroj: a) dílčí výsledky řešení projektu NAZV MZe ČR,č.j.14/03996; b) Sborník norem času v RV, MZVž Praha,Agrodat s.p.,1990

Hlavním cílovým záměrem řešitelů grantového projektu je poskytnout odborné praxi průběžně aktualizovanou databázi technickoorganizačních ukazatelů a parametrů specifikujících podmínky pro provádění zemědělských prací. Výkonové normy, především ve své specifické formě podnikových normativů pracovní náročnosti, mají významné uplatnění i při tvorbě projektů pro účely investičního rozhodování a variantního řešení rozvojových či racionalizačních záměrů zemědělských podniků. V tabulce č.2 je znázorněn příklad metodického postupu stanovení nákladů na provoz sklízecí mlátičky. Vymezujícím kritériem při tomto postupu je mezní roční využití stroje v podmínkách konkrétního podniku. Daným podmínkám odpovídá i uvedený normativ pracovního výkonu a průměrná výše mzdy. Při současné úrovni nákladů na pořízení stroje se řada podniků zaměřuje i na využívání cizích služeb při provádění sklizňových prací. Při hledání variantního rozhodnutí může napomoci i dále uvedený výpočet minimální roční výkonnosti vlastního pracovního stroje Wrmin se zřetelem k alternativním možnostem využití uvolněné pracovní kapacity a k ceně služby.

Wrmin = Fixní náklady / ( Cena služby - Variabilní náklady - ( Normat.výkonu * Mzda ))

= 961 000 / (1600 - 308 - ( 2,43 * 31,3 )) = 790,29 ha .rok-1

Pokud by cena službyčinila 1600 Kč.ha-1 , bylo by zapotřebí pro sledovaný pracovní stroj zajistit minimální roční využití na cca 790 ha, tak aby provozní náklady sklízecí mlátičky ( 120 kW) byly nižší, než cena služby, a to i při možném alternativním využití uspořeného pracovního času.

Použitá literatura:

1. Pelar, J. a kol.: Metody normování výkonu a měření spotřeby času v zemědělské výrobě; MZVž ČSR, Praha,1985 ).

2. Římovská P. a kol. Pracovní náročnost v zemědělské prvovýrobě, potřeba živé práce a možnosti zabezpečování vlastními zdroji podniků, optimalizace pracovních vstupů. Výroční zpráva za rok 1997, ČZU Praha, leden 1998

VÝPOČET PROVOZNÍCH NÁKLADŮ MECHANIZAČNÍCH PROSTŘEDKŮ

---
-

KRITÉRIUM : MEZNÍ ROČNÍ VYUŽITÍ STROJŮ (pracovních souprav)

-

Tabulka č.2

-

Ukazatel:

----

MJ

-

Hodnota:

-
-

Pořizovací náklady :

----

-

5200000

-
-

Zbytková ( zůstatková) cena tržní :

--

-

0

-
-

Doba využívání stroje v letech :

--

roků

-

8

-
-

Možnosti celkového využití :

---

ha

-

9600

-
-

Kalkulační (vnitropodniková) úroková míra :

-

%

-

10

-
-

Mez ročního využití :

---

ha.rok-1

-

1200

-

Roční výkonnost :

SKLÍZECÍ MLÁTIČKA

-

ha

-

900

1450

FIXNÍ NÁKLADY :

--------
-

ODPISY

----

Kč.rok-1

-

650000

x

------

Kč.ha-1

-

722,2

x

-

ZÚROČENÍ KAPITÁLU

-

10%

-

Kč.rok-1

-

260000

260000

------

Kč.ha-1

-

288,9

179,3

-

POJIŠTĚNÍ

--

45000

Kč.rok-1

Kč.rok-1

-

45000

45000

------

Kč.ha-1

-

50,0

31,0

-

GARÁŽOVÁNÍ

--

6000

Kč.rok-1

Kč.rok-1

-

6000

6000

------

Kč.ha-1

-

6,7

4,1

Fixní náklady za rok celkem

---

Kč.rok-1

-

961000

311000

Fixní náklady na 1 ha celkem

---

Kč.ha-1

-

1067,8

214,5

VARIABILNÍ NÁKLADY

--------
-

ODPISY

----

Kč.rok-1

-

x

785416,667

------

Kč.ha-1

-

x

541,7

-

OPRAVY

--

98

Kč.ha-1

Kč.rok-1

-

88200

142100

------

Kč.ha-1

-

98

98

-

PHM

--

210

Kč.ha-1

Kč.rok-1

-

189000

304500

------

Kč.ha-1

-

210

210

Variabilní náklady za rok celkem

---

Kč.rok-1

-

277200

1232017

Variabilní náklady na 1 ha celkem

---

Kč.ha-1

-

308

849,7

CELKOVÉ NÁKLADY

--------
-

Celkové náklady za rok celkem

--

Kč.rok-1

-

1238200

1543017

-

Celkové náklady na 1 ha celkem

--

Kč.ha-1

-

1375,8

1064,1

OSTATNÍ NÁKLADY

--------
-

MZDOVÉ NÁKLADY

---

Kč.ha-1

-

31,312

31,312

--

sazba

-

76

Kč.hod-1

----
--

výkon

..1 / Nč

2,43

ha.hod-1

----
-

JINÉ:

--------
-

př.: Čištění zrnin

--

200

-

Kč.ha-1

-

200

200

SOUHRN: PROVOZNÍ NÁKLADY prac. stroje

-

Kč.ha-1

-

1607,1

1295,5

Zdroj: vlastní šetření řešitelů grantového projektu v r.1998

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info