Vývoj určuje "nová ekonomika"

HN 31.1.2000

Vývoj urcuje "nová ekonomika"

Svetové ekonomické fórum: Svobodný obchod nemá alternativu

Cesty vedoucí k "nové ekonomice"

Nové informacní technologie: Nezbytné je zvýšit podíl investic do IT jako podílu na hrubém domácím produktu.

Otevrené financní trhy: Rízení kapitálových toku, vcetne venture (rizikového) kapitálu, do nejprogresívnejších technologií.

Pružné podniky: Zvýhodnovat firmy s inovativními programy. Utváret se musí firemní kultura otevrená novým podnetum.

Dusledná deregulace: Speciálne se týká trhu práce a telekomunikací.

Investice do vzdelání: Urcující velicinou budou vysoce kvalifikované a flexibilní pracovní síly schopné pracovat v mezinárodních týmech nevázaných na jedno místo.

Informacní technologie spojené s otevrenými financními i zbožovými trhy tvorí základ príští globální prosperity, tvrdí se na nynejším Svetovém ekonomickém fóru.

Elektronické obchodování, liberalizace trhu a globalizace jako urcující faktor svetového hospodárství ovládá myšlení špickových manažeru a politiku, kterí jednají od pátku ve švýcarském Davosu na 30. svetovém ekonomickém fóru. O dobrou náladu se postaral i pruzkum poradenské firmy PricewaterhouseCoopers zverejnený k fóru.

Pres devadesát procent z tisícovky dotázaných manažeru svetových firem se na vývoj svetového hospodárství v nejbližších trech letech dívá optimisticky. Príznivé vyhlídky zduvodnují impulsy vycházejícími z tzv. elektronického obchodování (e-commerce). "Možnosti internetu mohou prispet ke zmenšení rozdílu mezi bohatými a chudými," prohlásil v diskusi venované rozvoji e-commerce šéf PricewaterhouseCoopers James J. Schiro.

Neprekvapuje, že nejvetší možnosti v tomto ohledu spatrují predstavitelé firem pusobících práve v telekomunikacích a informacních technologiích tesne následovaných manažery z oboru služeb. Prekvapivé je, že ponekud zdrženlivejší jsou banky. Pripouštejí, že celosvetová sít jim nabízí nové možnosti, ale zároven mají strach, že ztratí mnoho potenciálních zákazníku, kterí jim jednoduše utecou k poskytovatelum internetových služeb. V této souvislosti je zajímavé, že 42 procent dotázaných manažeru pripouští, že digitální revoluce poznamená práve financní sektor.

Prechod na digitální formy obchodování podstatne zvýší konkurencní tlaky. Už nyní se to projevuje ve Spojených státech, kde tzv. digitální revoluce zaznamenala nejvetší pokrok. Charakteristické také je, že treba evropští manažeri vidí prednosti e-commerce predevším v oblasti marketingu a podpore operativních akcí mezi ústredím a dcerinými spolecnostmi ci pobockami v zahranicí. Predevším v Evrope a Latinské Americe se ješte nerozpoznaly možnosti v personalistice, pronikání na vzdálené trhy apod.

Ministr financí USA Lawrence Summers v Davosu zduraznil, že e-commerce staví podniky i celé státy pred nové výzvy : "V digitálních sítích se jakoby ztrácí národnost firmy. Je nutné stanovit pravidla zdanení výdelecných aktivit uskutecnovaných prostrednictvím sítí."

Generální reditel Svetové obchodní organizace (WTO) Mike Moore prohlásil: "Digitální obchodování nesplní ocekávání, pokud nepokrocí liberalizace trhu. Je dobré mít prístup k informacím, ale pokud se do cesty postaví obchodní bariéry, není ani nejlepší sít k nicemu. V takovém prípade by se ani nedalo hovorit o príspevku v boji s chudobou."

Ackoli je elektronickému obchodování prisuzována ružová budoucnost, existuje rada pochybností. Specializované služby mohou treba prolomit kódování a zmocnovat se firemních tajemství. Internet však mení nejen obchod, nýbrž i pravidla rízení. "Zejména starší manažeri si musí uvedomit, že digitální sít zpusobila, že jejich konkurent je od jejich židle vzdálen jen "kliknutí myší", charakterizoval situaci Clayton Christensen z Harwardovy univerzity v USA v diskusi na téma "management budoucnosti".

Petr Nemec, Davos

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info