Chceme v EU více prodávat auta a maso, řekl deníku americký ministr obchodu
07.04.2025 | ČTK
Americká vláda bude po EU požadovat lepší podmínky pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Píše to dnes italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem. Ten již dříve deníku řekl, že Washingtonu vadí unijní regulace digitálních služeb a některé daně, které dopadají i na americké výrobky.
Lutnick deníku řekl, že prezident Donald Trump z cel nesleví, ale že je ochotný vyjednávat o obchodu s jinými zeměmi. "To, co může udělat Evropa, je odstranit cla a další necelní překážky pro obchod, které jsou výrazně horší než cla. Až pak prezident Trump uzavře s každým dohodu," uvedl podle deníku Lutnick. Dodal, že Trump žádá "konkrétní činy".
Lutnick již dříve řekl, že Washingtonu vadí unijní regulace digitálních služeb a některé daně, které podle americké vlády zasahují americký dovoz. "Vstup na váš trh pro naše auta a pro naše zemědělské produkty," vypočetl v rozhovoru s italským listem Lutnick požadavky, které americká vláda podle něj vznese při jednáních o clech s Evropskou unií.
"Evropa nám například neumožňuje prodávat maso. Až vstoupíme na ty trhy, tak naši zemědělci budou moci prodávat a ceny v supermarketech klesnou," uvedl Lutnick. Na dotaz deníku Lutnick uvedl, že americká vláda zatím jedná s představiteli Evropské komise. "Pokud ale vaše premiérka (Giorgia Meloniová) chce zatelefonovat prezidentovi Trumpovi, tak není důvod, proč by to nemohla udělat," uvedl.
Itálie vloni prodala do USA zboží v hodnotě 65 miliard eur (1,7 bilionu korun) a Spojené státy byl pro italské firmy druhým největším trhem. Ve středu oznámená cla ve výši 20 procent pro export ze všech zemí EU tak mezi italskými ekonomy a manažery firem zaměřených na export vyvolala obavy.
Premiérka Meloniová řekla, že cla jsou problémem, ale "nejsou tou katastrofou, jak se nám někdo snaží namluvit", píše agentura ANSA. Podle Meloniové by EU neměla na kroky Washingtonu odpovědět dalšími cly. Dnes uvedla, že by se EU měla v rámci reakci zaměřit na některé vnitřní změny, například posílení unijního energetického trhu či "pozastavení Green Dealu pro automobilový průmysl". Pro státy, na které cla dopadnou výrazněji, by Meloniová chtěla flexibilnější fiskální pravidla.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Zelinářům kvůli suchu rostou náklady na zavlažování, obávají se nižších výnosů (17.04.2025)
- Sucho by při pokračování mohlo ohrozit úrodu peckovin a drobného ovoce (16.04.2025)
- Německo je oficiálně znovu zemí bez slintavky a kulhavky (16.04.2025)
- Pěstitelům brambor na Vysočině zatím sucho moc neškodí, brambory teprve sázejí (16.04.2025)
- Zemědělství je obor nabízející špičkové technologie i moderní techniku (16.04.2025)
- Ochrana stád před nákazou je společnou prioritou (16.04.2025)
- Slovensko dokončilo likvidaci zvířat kvůli nákaze, řekl ministr Takáč (16.04.2025)
- Policie zkontrolovala 176.176 vozidel, do ČR kvůli slintavce nevpustila 39 aut (15.04.2025)
- Česko od úterý zruší zákaz dovozu zvířat z části Rakouska kvůli slintavce (15.04.2025)