Výnosy z jahodových polí kolísají
17.06.2002 | Hospodářské noviny
Jahody od Houdy. S tímto sloganem lze potkat na Pardubicku některá užitková auta. Jiří Houda má jahodami osázeno celkem 16 hektarů polí nedaleko Lázní Bohdaneč. V těchto dnech je nelze z hlavní silnice přehlédnout, neboť kolem plantáží parkuje denně několik desítek aut. Nezasvěcený by si mohl myslet, že se v polích koná nějaký významný sportovní podnik. Jde ovšem o zákazníky, kteří si přijeli nasbírat jahody.
"Samosběr jahod je sice výhodný, protože podnikatel nemusí platit zaměstnance, na druhou stranu často dochází k poškození porostů," komentuje tento způsob sklizně Martin Ludvík, tajemník Ovocnářské unie. Tomu by nasvědčoval i pohyb lidí v polích připomínající nálet kobylek. "Nemám s tím problémy, sběr je organizovaný a každá část plantáží, kam lidi pouštíme vlastnoručně nasbírat jahody po 30 korunách za kilogram, je pod dohledem," oponuje Houda. Ten kromě samosběru dodává jahody i do obchodních sítí.
"Nepracuji přes žádné odbytové družstvo, ale mám zákazníky, kteří jahody odebírají přímo," tvrdí Houda a dohlíží na nakládaní červených plodů ve čtvrtkilových vaničkách do nákladního vozu s kutnohorskou značkou.
Z každého hektaru očekává pěstitel výnos asi 1,4 tuny, což považuje za průměr. Začátek sklizně totiž hodně poznamenalo sucho a i přes závlahy jsou plody letos menší.
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)
- MZe: Spotřeba drůbežího roste, soběstačnost ale klesá, je třeba víc zpracovávat (31.07.2026)
- Pole u Olomouce láká zvědavce. Zemědělci na něm pěstují konopí (30.07.2026)
- Cukrovarnické firmě Tereos TTD klesl zisk o víc než polovinu na 209 milionů Kč (30.07.2026)
- Senát má akční plán EU pro hnojiva za nedostatečný, situace je podle něj závažná (30.07.2026)
- Vinaři v Bordeaux měli už dříve problémů dost. Teď se k nim přidaly i požáry (30.07.2026)

Tweet



