Výnosy brambor budou nižší
23.08.1999 | Zemědělec
Agrární noviny (Agroweb) 23.8.1999
Výnosy brambor budou nižší
Velmi dobré výnosy brambor v ranobramborářské oblasti byly důvodem včasného zabezpečení domácího trhu dostatečným množstvím kvalitních brambor za příznivou spotřebitelskou cenu. Nízká poptávka v měsíci srpnu spolu s vysokou nabídkou stlačila farmářskou cenu brambor obchodovaných ve větších objemech pod 2,50 Kč za jeden kilogram.
Ústřední bramborářský svaz ČR ve svém šetření odhadu výnosů v první dekádě zjistil, že odhady výnosů oproti stejnému období loňského roku jsou u pozdních konzumních brambor nižší o 1,2 t/ha a u průmyslových brambor o 2,0 t/ha. Nižší odhady byly především díky suchu, které bylo od poloviny července. Průběh počasí se od doby šetření nezměnil a po minimálních srážkách byl i minimální nárůst hlíz. Lze tedy předpokládat, že skutečné výnosy odrůd s delší vegetační dobou ve vyšších polohách budou ještě nižší, než ukázalo šetření.
Většina odrůd má již vyzrálé hlízy a v případě vyšších srážek by se sice mohl ještě zvýšit celkový výnos, ale mohlo by dojít ke zmlazování hlíz a zhoršení kvality. Tím by se snížil výnos tržních hlíz. Proto již někteří pěstitelé porosty konzumních brambor desikují. Z uvedených skutečností vyplývá, že není důvod dalšího poklesu farmářské ceny konzumních brambor z obavy z nadprodukce konzumních brambor. Další vývoj farmářských i spotřebitelských cen bude záviset i na cenách a množství dovezených brambor.
František Novák, předseda ÚBS ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Nové obchodní příležitosti pro české vývozce: Peru povolilo dovoz osiva paprik z ČR (28.08.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu k zelenině: Strategie se zaměří na obnovu a modernizaci závlah (28.08.2026)
- Francie uvolnila pravidla pro výrobu sýrů. Krávy se kvůli suchu nemají na čem pást (28.08.2026)
- Úroda hroznů bude nižší o desítky procent. Sucho může zasáhnout i sklizeň napřesrok (28.08.2026)
- Víceletý rozpočet EU nesmí zhoršit postavení slabších ekonomik, řekl Babiš Costovi (28.08.2026)
- Podpora lokálních zemědělců opravdu není trestem pro velké podniky, jak tvrdí jejich zástupci (27.08.2026)
- Pěstitelé na Vysočině sklízejí brambory hlavně pro škrobárny, úrodu čekají menší (27.08.2026)
- Chmelaři letos čekají až o čtvrtinu nižší úrodu kvůli suchu a horku (27.08.2026)
- Nic podobného jsme nezažili. Předčasná sklizeň otřásá francouzskými vinařstvími (27.08.2026)
- Nová rekordní částka za limousinského býka Atome (26.08.2026)

Tweet



