Výborný: Preferuji jednání než protesty, organizátoři mají politické cíle

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) preferuje jednání u kulatého stolu než protest na ulicích, řekl ČTK k dnešní akci části zemědělců v Praze. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle něj ale sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují. O konkrétních krocích nebo změnách v zemědělství bude jednat s velkými nevládními zemědělskými organizacemi, dodal.

"To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek," řekl Výborný.

Výborný uvedl, že nezpochybňuje problémy, se kterými se čeští zemědělci potýkají. "Ale za organizací těchto protestů stojí skupiny, které do určité míry, bohužel, sledují své vlastní politické cíle," doplnil.

Část zemědělců chce dnes Výbornému předat dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Vadí jim například omezení používání hnojiv, uvedl už dříve mluvčí akce Daniel Sterzik. Výborný dnes ČTK řekl, že je potřeba požadavky této dohody zasadit do reálného rámce. "Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima," uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.

Se zemědělci Výborný souhlasí v tom, že byrokracie je velké množství. "Jsem to i já, česká vláda, kteří se snažíme při jednání rady ministrů a na dalších fórech důrazně požadovat po úřednících Evropské komise, aby se ty počty kontrol, hlášení a té administrativy začaly už konečně snižovat," řekl.

Do Prahy se časně ráno sjely na protest části zemědělců stovky traktorů a dalších strojů. Kolem 07:00 traktory blokovaly jeden pruh ve směru k Hlávkovu mostu, několik strojů stálo i na opačné straně magistrály blíž k ministerstvu zemědělství. Komunikace byla ale stále průjezdná. Velké nevládní zemědělské organizace se od dnešního protestu distancovaly.

Do Prahy se dnes časně ráno sjely na protest části zemědělců stovky traktorů a dalších strojů. Velké zemědělské organizace se od dnešního protestu distancovaly.

Představitelé opozice považují požadavky zemědělců za pochopitelné a oprávněné

Představitelé opozičních stran považují požadavky zemědělců za pochopitelné a oprávněné, sdělili dnes ČTK. Šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová se nediví, že se zemědělci ozvali, protože s nimi vláda odmítala mluvit. Bývalý kabinet vedený hnutím ANO by podle ní nikdy nenechal problémy zemědělců, ale také ve školství či zdravotnictví podobně "vyhnít".

Schillerová k dnešnímu protestu zemědělců v Praze uvedla, že obdobné požadavky mají zemědělci v celé Evropě. "A já myslím, že jsou pochopitelné. Současná podoba Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu) pro ně opravdu může být likvidační. A pokud s nimi vláda odmítala mluvit, je jasné, že se ozvali," napsala Schillerová ČTK.

Nedokáže si představit, že by vláda ANO nechala problémy "takhle vyhnívat". "Ale tady se opakuje stejný scénář, jaký jsme viděli ve školství, ve zdravotnictví. A k tomu všemu to neskutečné nálepkování. Snaží se kompromitovat protestující i za cenu lží a dezinformací," uvedla. "Nálepkování" a rozdělování společnosti kritizoval také první místopředseda ANO Karel Havlíček. Odkazoval přitom na vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), že demonstraci pořádají lidé, kteří se netají například svou podporou Kremlu.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř ČTK napsal, že požadavky zemědělců považuje za zcela oprávněné. "Naše zemědělství a potravinářství poškozují byrokracie, dramaticky vysoké ceny energií, hnojiv, nájmů, pojištění, vody, osiv, práce, ale i vládou tolerované dovozy nekvalitních zemědělských komodit a produktů z Ukrajiny, kde nejsou dodržovány přísné normy EU," uvedl. Zemědělství je strategickým odvětvím, které si zaslouží speciální podporu a ochranu ze strany státu, Fialova vláda je přitom vůči zemědělcům hluchá a nejedná s nimi, dodal.

Protest vedou podporovatelé Kremlu, zemědělství pomoct chceme, zní z koalice

Koaliční politici dnešní protest zemědělců v Praze nepovažují za relevantní vzhledem k jeho pořadatelům. Zemědělství podle nich trápí neduhy, opatření ke zlepšení vláda hledá, zejména chce pomoct středním podnikům. Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl na sociální síti X premiér Petr Fiala (ODS). Zopakoval, že hlavní zemědělské organizace se od dnešního protestu distancovaly. Část organizátorů protesty zneužívá pro vlastní mocenské hry i podle předsedy Pirátů a vicepremiéra Ivana Bartoše. Stojí za nimi lidé navázaní "na extremistu (Jindřicha) Rajchla, dezinformační scénu či některé agrobarony", uvedl na síti X.

Protest v kulise stovek traktorů a dalších strojů, které vjely ráno do ulic města, organizují předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Na ministerstvu zemědělci předali ministru zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) dopis s výzvu, aby vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Od 15:00 do 17:00 se má uskutečnit demonstrace zemědělců na Malostranském náměstí.

Okamžité odstoupení od Zelené dohody by znamenalo mimo jiné zablokování přístupu na společný evropský trh a mělo by pro ČR drastické ekonomické dopady, míní Bartoš. Zemědělský sektor podle něj dostihla objektivně řada problémů, například vysoké ceny energií, inflace, dopady války, rostoucí byrokracie i oligopoly jak na straně produkce potravin, tak v prodeji.

Vláda podle Fialy hledá potřebná opatření. Podpořit chce nejvíc postižený segment středních zemědělských podniků tak, aby nebyla omezena podpora menších sedláků a rodinných farem. "Chceme, aby zemědělství nadále plnilo svoji zásadní roli v rozvoji venkova, kvality a dostupnosti potravin a péče o krajinu. A aby pro to měli naši farmáři dobré podmínky. Po roce fungování nové společné zemědělské politiky společně vyhodnocujeme, jak se daří plnit její cíle. Ostatně, to jsme slíbili, když vstoupila v platnost," uvedl premiér.

Dodal, že naposledy se s relevantními zástupci zemědělců setkal ve čtvrtek. Tehdy s ministrem Výborným slíbil opatření ke snížení dopadů evropských regulací a přebujelé byrokracie. Středně velcí zemědělci podle premiéra potřebují úpravu podmínek, protože dopad regulací na ně byl významnější než na jiné typy zemědělských podniků.

Podle místopředsedy Senátu Tomáše Czernina (TOP 09) si dnes část předáků vzala ostatní za rukojmí. "U řady jednání jsem byl. Konstruktivní příliš nebyla. Kompromis byl vzdálený na míle. Každý účastník jen vykládal na stůl své požadavky. Tímto způsobem se nedostaneme vůbec nikam," uvedl.

Členka zemědělského výboru Jana Krutáková (STAN) ČTK napsala, že rozumí požadavkům demonstrujících na snížení byrokracie. "Co se týče legitimity protestu - děkuji moc, že nedochází k úplné blokádě magistrály. Myslím si, že v demokratické společnosti je v pořádku vyjádřit svůj názor v mezích zákona," uvedla. Výborný se podle ní snaží vést dialog. "Ne vždy lze vyjít vstříc všem. Musíme hledat kompromis," Jana Krutáková.

Zemědělský svaz už dříve uvedl, že podle jeho interního průzkumu klesl loni zisk zemědělských firem na 8,7 miliardy korun z 22 miliard v roce 2022. Dotace zemědělcům, ale i potravinářům a lesníkům, rozděluje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který bude letos hospodařit s 38,9 miliardy korun, meziročně jde o snížení zhruba o 800 milionů korun. Většina peněz pochází z evropských fondů, letos to bude téměř 29 miliard korun. Za rok 2022 byla největším příjemcem dotací ze SZIF společnost Bovys, která zabezpečuje velkou část projektů Mléko pro školy a Ovoce do škol a jež předloni dostala téměř 190 milionů korun (z toho zhruba 63 milionů z EU).

Primátor: Protest zemědělců nezpůsobil kolaps dopravy, ulice Prahy jsou prázdné

Protest části zemědělců nezpůsobil kolaps dopravy, Praha je průjezdná a ulice prázdné. Po jednání pražských radních to novinářům řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Je to podle něj zejména díky tomu, že lidé do metropole dnes nepřijížděli auty jako v jiných dnech. Magistrát se připravoval na možný kolaps dopravy v celém městě.

"Ulice jsou prázdné a lidé do Prahy nepřijíždějí s auty tak jako normálně," řekl Svoboda. "Kromě části, kterou zabírají ty traktory, tak je Praha průchodná a kalamita, jakou jsme čekali v ranních hodinách, se nekonala," dodal. V ulicích jsou podle Svobody všechny složky záchranného systému a protest se zatím obešel bez zranění. "Zatím kromě jedné nehody se nestalo nic a je vše bez zranění," řekl primátor.

Praha podle Svobody zavedla předem některá preventivní opatření. "Přestěhovali jsme hasiče z centrály (v Sokolské ulici) a jsou na všech jiných stanovištích. Zařídili jsme také třeba to, že obchody byly zásobovány v noci a díky tomu celý den žádné zásobování nebude probíhat," poznamenal Svoboda.

Protestující podle něj dodržují domluvu, jezdí pouze po vnitřní straně silnic, ponechávají tak volnou pravou stranu k odbočování. "Předpoklad je, že by odjeli kolem druhé hodiny odpoledne s tím, že by zůstalo pět traktorů, které by projížděly Karmelitskou ulicí směrem k Malostranskému náměstí, to se ale ještě neví," doplnil Svoboda.

Část protestujících farmářů se před polednem vydala od budovy ministerstva zemědělství u magistrály na Malostranském náměstí, kde je od 15:00 do 17:00 naplánovaná demonstrace.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info