Vinium z Velkých Pavlovic bylo loni opět ve ztrátě
12.06.2013 | Aktuálně.cz
Jedna z největších tuzemských vinařských firem Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku byla loni opět ve ztrátě. Výsledek hospodaření byl minus 26 milionů korun, ve ztrátě je od roku 2006. Se ztrátou počítá i letos. Vyplývá to z výroční zprávy založené ve Sbírce listin.
Firma meziročně mírně navýšila tržby za prodej vlastních výrobků a služeb na 202 milionů korun. Výkony společnosti byly ještě zhruba o deset milionů vyšší.
Vinium výrazně snížilo základní kapitál z 230 milionů korun na 51. "Důvodem snížení základního kapitálu je způsob řešení úhrady vykázané ztráty hospodaření. Částka odpovídající snížení základního kapitálu bude výhradně použita k úhradě ztráty z minulých let," uvedla firma ve výroční zprávě. Od roku 2006 přitom ztráta firmy dosáhla zhruba 240 milionů korun. Plán firmy je letos hospodařit do minus 17,7 milionu korun.
Viniu letos v první čtvrtletí poskytla společnost Etoma Invest úvěrový rámec 50 milionů korun. Firma už z něj vyčerpala 40 milionů.
Vinium patří k největším tuzemským vinařských firmám. Společnost loni zajišťovala organizačně výkup hroznů. Finančně jej pokrývaly České vinařské závody, které jsou mateřskou společností Vinia. Vinařské závody vykoupily 1774 tun hroznů, z toho 672 tun přívlastkových. Vinium hrozny zpracovalo na víno.
Další články v kategorii Zemědělství
- Jakub Helma z Rodinné farmy Helmovi: Lásku k venkovu mám zkrátka v sobě (25.05.2026)
- Začíná další ročník akce Poznej svého farmáře. Zájemcům se otevře 11 farem (25.05.2026)
- Začal samosběr jahod (25.05.2026)
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)
- Prezident Agrární komory Doležal obhájil na volebním sněmu v Olomouci funkci (22.05.2026)
- Válka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl (22.05.2026)
- Nová Řada 5: univerzální pracovní traktor pro každodenní provoz (22.05.2026)
- Zemědělský fond spouští příjem hlášení škod u ovocnářů po jarních mrazech (22.05.2026)
- Setkání chovatelů plemene limousine ve Vilémovicích (22.05.2026)
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)

Tweet



