Vinař: Počasí si zaslouží jedničku
25.08.2004 | Mladá fronta Dnes
Jak se žije vinařům poté, co padl definitivní verdikt o rozloze vinic? Antonín Šťastný, ředitel Vinných sklepů Valtice, které patří k největším majitelům vinic v republice, není předepsaným číslem nijak zaskočen.
"Naopak. Myslím, že se události ubírají správným směrem a navíc máme před sebou letos slibnou úrodu," nešetří optimismem.
* Myslíte si, že necelých devatenáct tisíc hektarů Česku stačí?
Mám za to, že ta rozloha je větší, než jsme čekali. Původně jsme počítali asi s šestnácti tisíci hektary. Když k tomu připočítáme ještě dalších asi pět set hektarů, které jsou povoleny na opětovnou výsadbu náhradou za zlikvidované vinice, není proč si naříkat.
* Pokud jde o výsadbu, mohou letos vinaři mluvit o dobrém roce?
Dokonce o mimořádně dobrém. Počasí dělá z naší práce vždycky tak trochu loterii a letos vyšlo ideálně. Nová rostlinka potřebuje napřed vodu, aby se dobře uchytila, a pak slunce.
Tentokrát to bylo přesně takhle namíchané. Léto začínalo nejprve deštěm a pak přišly teplé dny, takže se sazenice většinou skvěle uchytily.
* Tentokrát si tedy vinaři mnou ruce?
Abych to zase s tou spokojeností nepřehnal. Letos nás třeba dost zaskočila stoupající cena železa. Asi o čtvrtinu to zvýšilo výdaje na sloupky ve vinicích. Naskáče to. Když uvážíte, že za každou šestou hlavou je jedna pozinkovaná kovová konstrukce.
* Jak se vám rýsuje letošní vinobraní?
Počasí se postaralo o malé zpoždění, které se táhne už od jara, ale samozřejmě se na vinobraní už pilně připravujeme.
Tady se netrpělivost nevyplatí, sběr není dobré uspěchat. Musí se sbírat postupně. Podle toho, jak jednotlivé odrůdy nazrávají.
* A co současné počasí - jak ovlivňuje zrání?
Suché a teplé léto stírá rozdíly mezi uzráváním jednotlivých odrůd. Současná kombinace chladnějších nocí s ranními mlhami a teplem přes den dozrávajícím hroznům svědčí.
Má příznivý vliv na vznik aromatických látek. Jak říkám, letošní počasí si zaslouží velkou jedničku.
Další články v kategorii Zemědělství
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)
- Zimbabwe vrací 67 farem cizincům, snaží se zlepšit vztahy se Západem (11.05.2026)
- Po loňské mimořádné úrodě čekají ovocnáři ve firmě Zemcheba propad kvůli mrazům (11.05.2026)
- ASZ ČR požaduje, aby stát dořešil sledování propojenosti podniků a předcházel zneužívání dotací (11.05.2026)
- Chránil přírodu a zvířata. Ted Turner po sobě zanechal stovky tisíc hektarů půdy (11.05.2026)
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)

Tweet



