Veterinární dozor je nutný, je drahý, ale také státu vydělává

Agrární deník (Agroweb) 23.2.2000

Veterinární dozor je nutný, je drahý, ale také státu vydelává

Státní veterinární správa CR jako orgán státního dozoru nad zdravím zvírat, bezpecností potravin živocišného puvodu a tudíž i bezpecností lidí, neco stojí. Státní rozpocet s tím pochopitelne pocítá. Agrárnímu deníku to sdelil tiskový mluvcí SVS CR Josef Duben.

Aparát Státní veterinární správy neco stojí, ale predevším jsou nákladná uskutecnovaná zdravotní nebo ozdravující opatrení, mezi než patrí povinná ockování, vakcinace oproti vztekline apod. Proto tam, kde je to možné a vhodné, se za ruzné úkony vybírají poplatky. Orgány veterinárního dozoru vybírají poplatky na hranicích pri dovozu a pruvozu, a vybírají se poplatky též na jatkách za veterinární prohlídku. Tyto cástky nejsou malé a jsou vítaným ziskem, ale nikoli pro provoz veterinární správy, jak by se nekdo mohl domnívat, ale ziskem pro státní rozpocet. Napríklad od doby nabytí platnosti nového veterinárního zákona (od 28. 9. 1999) do konce ledna na hranicích bylo vybráno na poplatcích 43 000 000 Kc.

Vybírat poplatky za úrední veterinární úkony je obvyklou praxí v zemích Evropské unie a naše strana na tuto praxi byla pri všech jednáních upozornována. Ovšem s tím, že výše musí být odpovídající a napríklad u poplatku na jatkách má odpovídat nákladum. Z toho vyplývá, že ve skutecnosti nemuže jít o príliš vysoký zisk. Dusledky dobré cinnosti státního veterinárního dozoru nejsou na první pohled tak patrné. Projeví se napríklad tím, že pruchodnost zásilek veterinárního zboží z naší strany je témer stoprocentní. Milan Sehnal, vedoucí zahranicního odboru Státní veterinární správy ríká: "Ten, kdo cokoli veterinárního vyváží podle veterinárních podmínek, nemá v zahranicí problémy."

Po vstupu naší republiky do EU se zmení mnohé veci, týkající se veterinárního dozoru. Pocítá se napríklad snížením poctu pohranicních veterinárních stanic z 18 na dve - budou jen "vzdušná" v Praze a "rícní" v Decíne. V tomto ohledu jiste poklesnou náklady, i když zase bude více dozoru v tzv. místech urcení, což jsou obchodní retezce, supermarkety. Hlavním úkolem veterinárního dozoru v soucasné dobe i po predpokládaných zmenách je dohled nad verejným zdravím, tj. zdravím zvírat, potravin a tudíž i lidí.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info