Veterináři vyplatili milion korun za likvidaci divokých prasat

Téměř milion korun z prostředků věnovaných v loňském roce Českou pojišťovnou, a.s. (ČP), již vyplatili veterináři osobám, které zastřelily nebo nalezly divoké prase. AGRIS o tom informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben s tím, že zástřelné činí 300 až 500 Kč za kus, podle okresu (konkrétní nákazové situace), nálezné 1000 Kč za kus ve všech okresech. Z prostředků ČP se podle Dubna také vyplácelo v sedmi moravských a v jednom českém okrese zvláštní zástřelné za odlov samičího pohlaví.

"Vyplácení zástřelného (ale i nálezného) považuje SVS za velice účinnou pomoc při snižování stavů černé zvěře, a tím pádem i pomoc při ochraně chovů domácích prasat před klasickým morem prasat," uvedl Duben. Podle ústředního ředitele SVS Josefa Holejšovského je "tato skutečnost patrná i z toho, že v roce 1999 nebyl zaznamenán výskyt klasického moru u domácích prasat a doposud ani v letošním roce (poslední výskyt byl u domácích prasat zaznamenán v červnu roku 1997)."

Na možnou otázku, proč se chovy prasat nevakcinují, lze odpovědět, že návrat k vakcinaci proti klasickému moru prasat by znamenal pro naši republiku ztrátu statutu země, která uskutečňuje preventivní program proti moru v souladu se směrnicemi EU. Zároveň by to znamenalo i ztrátu možnosti exportovat živá prasata a vepřové maso do zemí EU, ale i do jiných zemí.

Česká republika totiž v roce 1992 odstoupila od preventivní vakcinace proti klasickému moru prasat. Toto preventivní opatření však muselo být nahrazeno jiným účinným systémem prevence, který umožňuje odhalovat zdroje nákazy a zabezpečovat chovy prasat před jejím zavlečením. Podle dokumentů Evropské Komise ze všech přidružených zemí dosud pouze naše republika a Maďarsko splňují podmínky pro vývoz živých prasat, a vepřového masa do zemí EU. Aby bylo možné těchto podmínek využívat, je nutné monitorovat oblasti, ve kterých se klasický mor prasat vyskytuje, tj. kde je nositelem moru volně žijící černá zvěř, ale také usilovat o snižování jejích početních stavů a posléze o udržení na nízké úrovni. K tomu patří i vyplácení zástřelného a nálezného. Sníží se tak ohrožení chovů prasat a navíc se omezí značné škody na polních a lesních kulturách.

"Zbožným přáním je zavést oblasti chovu černé zvěře, tj. lokalizovat černou zvěř pouze do souvislých lesních masivů o optimální rozloze 7000 ha a tyto stavy udržet. V oblastech tzv. vstupních bran, kterými jsou okresy Břeclav, Hodonín a Znojmo, pak početní stavy minimalizovat," sdělil Duben.

Evropská Komise pravidelně a pečlivě sleduje naše opatření a úroveň monitoringu SVS. Na základě tohoto monitoringu je území ČR regionalizováno. V obchodování vepřovým masem jsou pak omezeny okresy s výskytem klasického moru prasat u černé zvěře.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info