Včelařská škola likvidátorům nepodlehla

Haló noviny 17.6.1999 (Agroweb)

Včelařská škola likvidátorům nepodlehla

Bezmála půlstoletou tradici má v městečku na Chrudimsku intelektuální základna českých včelařů, střední odborná škola a učiliště specializované na včelařství. Likvidátorské polistopadové vlády však i tento potřebný vzdělávací institut přivedly téměř k zániku.

"Změna ekonomického systému po roce 1989 se negativně dotkla i včelařství," řekl nám někdejší ředitel školy, dnes poslanec za KSČM a předseda Českého svazu včelařů (ČSV) ing. Josef Mandík, a pokračoval: "Včelařské provozy zemědělských a lesnických podniků byly zrušeny, případně pronajaty a noví vlastníci o vzdělání v oboru nestojí mj. i proto, že jakákoli zemědělská povolání nejsou živnostmi ve smyslu živnostenského zákona, takže podnikat v zemědělství může kdokoliv bez odborného vzdělání." Celkový útlum včelařství pak byl i příčinou poklesu počtu žáků a v jeho důsledku bylo k 31. srpnu 1998 nasavrcké Střední odborné učiliště zemědělské státem zrušeno, třebaže spolupracovalo s ČSV a s Výzkumným ústavem včelařským na zajišťování odborných akcí a ve vzdělávání dospělých pro celou ČR, v rámci hospodářské činnosti. "Aby tato možnost byla zachována, ČSV vždy měl a má zájem řešit vzdělávání v oboru, proto usilovně pracoval na projektu vytvoření Centra odborné přípravy včelařů a Soukromého středního odborného učiliště včelařského (SSOUV)," uvedl J. Mandík.

Po projednání a schválení záměru ministerstvy zemědělství a školství a v dalších orgánech tak k 1. září 1998 vzniklo v Nasavrkách Vzdělávací centrum ČSV, jehož součástí je SSOUV. Dnes řeší úkoly zajišťování odborných akcí pro ZO a OV ČSV, pořádání speciálních kurzů včelařství pro vedoucí kroužků a pro učitelky pečení medového pečiva. SSOUV se zaměřuje na výuku a praktickou přípravu žáků v učebních oborech pěstitel se zaměřením na ovocnářství a včelařství, zahradník a truhlář. Centrum však nabízí i odbornou přípravu a doškolování učitelů přírodopisu a biologie, může poskytnout odborná pracoviště pro cvičení žákům středních škol a učilišť pro předmět včelařství, v tomto oboru nabízí i poradenství. K dalším nabídkám Centra patří i odborně vzdělávací pobytové rekreace, využití jeho zařízení v mezinárodní včelařské spolupráci. "Současný stav českého včelařství, zejména počty včelstev pod hranicí ekologického minima a vysoký průměrný věk včelařů, je závažným podnětem k podpoře těchto aktivit, směřujících k posílení a rozvoji oboru u nás a k propagaci dobrého jména českého včelařství v zahraničí," uzavřel Josef Mandík.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info