Varšava připravuje bariéry na dovoz obilí

Agrární noviny 9.6.1998

Varšava pripravuje bariéry na dovoz obilí

Pravicová vláda ve Varšave chce celit nadmerným zásobám obilovin a tlaku zemedelcu stanovením co nejnižších cen, aby se zabránilo dovozu. Ceny pak budou polským zemedelcum dorovnávány ze státního rozpoctu.

Nadprumerné zásoby, dovoz levného obilí a potíže s odbytem ani ne dva mesíce pred zahájením žní zcela jiste zpusobí konce roku pokles cen na polském obilném trhu.

Práve zamezení levných importu, a tím zvrácení soucasné situace, má prinést nová cenová politika nynejší pravicové vlády Jarziho Buzeka.

Ministr zemedelství Jacek Janiszewski totiž pocátkem tohoto mesíce ohlásil plán na zavedení kompensacních príplatku producentum obilí. Jde o podobný systém, jaký je praktikován v Evropské unii. Daný výrobce prodává za stabilne nejnižší minimální cenu a ze státního rozpoctu potom dostává náhradu, která pokryje náklady a zajistí primerený zisk.

Dolní hranice výkupních cen, kterou vláda zamýšlí zavést od príštího roku, má být pritom tak nízká, aby se prakticky žádný dovoz obilí do Polska z jiných zemí nevyplatil.

Podíl obilí z dovozu letos jen mírne presáhne jeden milión tun, co je však pouze pet procent celkové polské domácí produkce a o polovinu méne než v roce 1997. Vetšina zásob pritom leží u prvovýrobcu, kterí spekulovali s nárustem cen.

Polští obilnári jsou sice ve výrazné menšine v porovnání s producenty repky, cukrovky nebo jatecního dobytka, avšak nyní dlouhodobe udržované prumerné ceny pšenice nad 500 zlotých za tunu a žita kolem 350 PLN jim zarucují pomerne vysokou rentabilitu.

Nejvetším "ohrožením" pro domácí výrobce je dovoz obilí z Francie, které s cenou 420 - 430 PLN za tunu se i po pripoctení 20procentního cla stává atraktivní pro polské odberatele.

Ke konci roku 1997 melo Polsko na skladech 4,2 miliónu tun zásob obilovin.

Prognóza na letošní rok pritom hovorí jen o 2,7 miliónech tun. Toto snížení rezerv by melo být zpusobeno predevším menším dovozem, vetším objemem zkrmování a další výrobou krmných smesí.

Podle Michala Kisiela z polského Institutu ekonomiky zemedelství jsou proto trvající protesty vuci nadmernému dovozu obilovin, které na konci kvetna vyústily v násilnou akci, vzhledem k nynejší situaci a krokum vlády neopodstatnené. Navíc výši importu letos sníží i predvídaný pokles výnosu v nekterých zemích strední Evropy.

Peter Turcík, zpravodaj CTK, Varšava

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info