V Rusku hrozí "pohanková krize". Kvůli špatné úrodě
18.11.2014 | Denik.cz
Neodmyslitelná součást ruského jídelníčku, pohanka, nejenže neustále zdražuje, ale v některých petrohradských obchodech se dokonce začala prodávat „na příděl" nejvýše pěti balíčků na klienta a den. Událost upoutala pozornost i celostátních médií.
Ceny pohanky rostou od konce října v důsledku špatné úrody na Urale a na Sibiři, ačkoli úřady ujišťují, že celostátně je prý pohanky dost. Populární potravina místy ve velkoobchodní síti podle serveru newsru.com mezitím zdražila i troj- až čtyřnásobně, a tak se zákazníci snaží předzásobit, než se zdražení promítne i do cenovek v obchodech. Spekuluje se ale i o tom, zda paniku nešíří a ceny nevyhánějí do výšek sami výrobci.
V petrohradských supermarketech řetězce Lenta se objevilo oznámení, že „v souvislosti s případy skupování pohanky s cílem dalšího odprodeje za vyšší ceny zavádí firma omezení prodeje". Podle mluvčí řetězce se omezení týká pouze výrobků, na které aktuálně platí pro stálé klienty sleva: balení o váze 900 gramů za 29,99 rublů (asi 14 korun). „Na zákaznickou kartu si lze koupit nejvýše pět balíčků za den. Žádná jiná omezení nejsou," řekla.
„Pohanková horečka"Podle petrohradského serveru fontanka.ru se v druhém největším ruském městě projevuje „pohanková horečka", a to hlavně v diskontních sítích. Jiné obchodní řetězce tvrdí, že zvýšenou poptávku dosud nezaznamenaly.
Cena rosteMístní úřady tvrdí, že kilogram pohanky ve městě nad Něvou během dvou týdnů zdražil jen nepatrně: z 49,92 na 51,32 rublu (asi z 23,50 na 24 Kč). Celostátně podle statistického úřadu pohanka první listopadový týden zdražila o osm procent.
Ve velkoobchodu je však podle médií zdražení citelnější, prý z 20 rublů na padesátku, a tak lze po vyprodání zásob čekat zdražení i na pultech obchodů. V Altajském kraji na Sibiři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy už pohanka zdražila skoro na dvojnásobek a šéf regionu dokonce vyzval obyvatele, aby upustili od dělání si zásob, vyvolávajících zvýšenou poptávku a růst cen. Zdražení zaznamenal také Tatarstán a Baškirsko. Ve Smolensku podle listu Komsomolskaja pravda už pohanka stojí 65 rublů (asi 30 Kč), dvakrát tolik, než před dvěma týdny, a obchodníci předvídají, že se růst cen nezastaví.
„Pohanku lze v Rusku považovat za univerzální ukazatel sociální a hospodářské situace," napsal v dnešním redakčním komentáři hospodářský list Vedomosti. Asi jako index Big Mac jinde ve světě, avšak s tím rozdílem, že Rusko je nejen největší spotřebitel, ale i největší výrobce pohanky. A tak v případě neúrody nelze výpadek rychle nahradit dovozem, zatímco zprávy o nedostatku podněcují poptávku a vznikají „pohankové krize".
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- K letošní sklizni s místopředsedou ASZ ČR Janem Šteflem v Českém rozhlase Plus (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Fotky z koňské soutěže krásy. Tradice přežívá navzdory válkám (23.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby, ale strojírenská divize má výsledky horší (23.07.2026)
- Zemědělci na jihu Čech snižují stavy skotu, kvůli suchu nemají krmivo (22.07.2026)

Tweet



