V Lánech začalo utrácení kachen z chovu, v němž se objevila ptačí chřipka

Hasiči a veterináři začali dnes likvidovat v Lánech na Kladensku kachny v chovu, v němž se objevila ptačí chřipka. Podle prvotního odhadu potrvá usmrcení přibližně 10.000 zvířat zhruba šest hodin, řekl před polednem ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Příprava začala na místě dnes ráno, kolem 10:00 začalo usmrcování v kontejnerech s oxidem uhličitým. Na místě jsou kromě veterinářů i hasiči. Prostory určené k chovu bude třeba ještě vydesinfikovat.

O úhynu 103 kachen informoval veterinární správu majitel chovu. Veterináři poté odebrali vzorky, které ukázaly, že jde o ptačí chřipku subtypu H5N1.

Letos jde o jedenácté ohnisko ptačí chřipky, kolem něj veterináři vymezili ochranná pásma a vydali mimořádná veterinární opatření. Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Na konci roku se potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, a to ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Bylo nutné zlikvidovat téměř 750.000 nosnic.

sbe dr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info